BiTCOiN
BTC

Şirketiniz Bitcoin Kabul Etmeye Nasıl Başlayabilir

Şirketiniz Bitcoin Kabul Etmeye Nasıl Başlayabilir


Dünya genelinde şirketler bir Bitcoin stratejisi geliştirmenin ve uygulamanın kazanç getirdiğini keşfediyorlar – Overstock ve TigerDirect'e sorabilirsiniz.

Öncelikle, Bitcoin'i kullanması kolay; kredi kartlarına kıyasla daha düşük ücretli hızlı işlemler sağlıyorlar. ''Burada Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz'' duyurusu medyanın ilgisini de beraberinde getiriyor. Bitcoin kullanıcıları da Bitcoin kullanan şirketleri destekleyeceklerdir.

Peki bir aile restoranı veya küçük online mağaza nasıl Bitcoin ödemeleri kabul etmeye ve sürüye katılmaya başlayabilir?

Adım 1a: Bitcoin Adresinizi Oluşturmak

Öncelikler bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız olacak. Bu adres, müşterilerinizin para göndereceği adres olacak ve bu süreç e-posta ile oldukça benzer: adresinizi giriyorlar (veya telefonları ile QR kodu tarıyorlar), gerekli miktarı giriyorlar ve ''gönder''e tıklıyorlar.

Tıpkı kasada olduğu gibi günün sonunda parayı alıp daha güvenli bir yerde saklamanız gerekebilir. Bilgisayarınızda, telefonunuzda veya sunucunuzda genel olarak küçük miktarlar tutmaya alışmak iyi olabilir. Sermayenizin çoğunluğunu daha güvenli bir ortamda tutmak isteyebilirsiniz.

İnternette nasıl Bitcoin cüzdanı oluşturacağınız ile ilgili rehberleri kolayca bulabilirsiniz. Cüzdanınızın güvenliğini de sağlamayı unutmayın.

Adım 1b: Ödeme İşleyicisi Kullanmak

Satış süreciniz direkt olarak cüzdana Bitcoin ödemesi yapmak için biraz karmaşıksa veya iş süresi boyunca çok fazla işlem yapıyorsanız ödeme işleyicisi kullanmayı düşünebilirsiniz. BitPay ve Coinbase en bilinen iki örnek.

Ödeme işleyicileri sundukları hizmet için yüzdelik veya aylık bir ücret talep ediyorlar, ücretler ise kredi kartı şirketleri ve PayPal'a kıyasla oldukça düşük.

Dahası, ödeme işleyicileri teknolojilerinin bazı uygulamalarını da sunuyor: e-posta ile fatura gönderebilir, POS kullanabilir (restoran veya kafe işletiyorsanız kullanışlı olabilir) veya online mağazanıza alışveriş sepeti eklentisi ekleyebilirsiniz.

Son olarak elinizde Bitcoin tutmak istemiyorsanız (tedarikçiniz veya ev sahibinizin nakit para istediğini varsayalım) bu tür işleyiciler paranızı anında yasal paraya çevirebilir..

Adım 2: Bitcoin Kabul Ettiğinizi Duyurun

Bitcoin kabul ettiğinizi müşterilerinize belirtmenizin çok yararı oluyor. Online bir vitrininiz varsa, PayPal, MasterCard, Visa ve diğer butonların yanına ''Bitcoin Kabul Edilira'' butonunu görünür bir şekilde ekleyebilirsiniz..

Aynı şekilde fiziksel mağazanızın da vitrinine veya kasasına benzeri bir çıkartma yapıştırabilirsiniz.

Adım 3:  Muhasebe ve Vergiler

Kripto paralar ile yaptığınız işlemlerin kaydını nasıl tutmanız gerektiğini muhasebecinize danışın. Bitcoin ve kripto paralar konusunda uzmanlaşmış muhasebecilik şirketleri de piyasada görülmeye başladı. Bitcountant bunlardan biri.

San Francisco'da bulunan Tax Ninja ise Bitcoin ile ilgili vergi konularında yardımcı olan bir başka şirket. Tax Ninja'nın kurucusu Matthew Whatley Mart ayında Businessweek'e ''Amerikan Bitcoin şirketleri için IRS'in kılavuzunda belirtilen vergi yükümlülüklerini karşılamak epey basit,'' şeklinde bir açıklama yaptı.

İletişim: admin@komsukazani.com