BiTCOiN
BTC

Bit Gold - Nick Szabo

Bu yazı Nick Szabo’nun 29 Aralık 2005 yılında paylaştığı Bit Gold yazısının Türkçe’ye çevirisidir.

Photo by Jürg Kradolfer on Unsplash

Uzun zaman önce biraz altın fikrine değindim. Sorun, kısaca, paramızın şu an değeri için üçüncü bir tarafa olan güvene bağlı olmasıdır. 20. yüzyıldaki birçok enflasyonist ve hiper-enflasyonist olayın gösterdiği gibi, bu ideal bir durum değildir. Benzer şekilde, özel banknot sorununun da güvenilir bir üçüncü tarafa bağlı olarak dezavantajların yanı sıra çeşitli avantajları vardı.

Değerli metaller ve koleksiyonlar, yaradılışlarının maliyeti nedeniyle aşılmaz bir kıtlığa sahiptir. Bu bir zamanlar, değeri güvenilir olan herhangi bir üçüncü taraftan büyük ölçüde bağımsız olan para sağlamıştır. Ancak değerli metallerin problemleri vardır. Ortak işlemler için metalleri tekrar tekrar işlemek çok maliyetlidir. Bu nedenle, metalin standart bir miktarını bir madeni paraya damgalamak için güvenilir bir üçüncü taraf (genellikle madeni paraları ödeme olarak kabul eden bir vergi tahsildarıyla ilişkilendirilir) dahil edilir. Büyük değerde metal taşınması oldukça güvensiz bir mesele olabilir, tıpkı İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında altın standartlarını desteklemek için Atlantik’i Kanada’ya giden U-botlar ile işgal ederken bunu güvensiz bulmaları gibi. Daha kötüsü, metal ile çevrimiçi ödeme yapamazsınız.

Dolayısıyla, unutulmaz maliyetlere sahip bitlerin, güvenilir üçüncü taraflara en az bağımlılıkla çevrim içi olarak yaratılabileceği ve daha sonra benzer şekilde en az güven ile güvenli bir şekilde saklanıp, aktarılan ve test edilen bir protokolü olsaydı çok iyi olurdu. Bit gold.

Bit gold için önerim, çeşitli “istemci bulmaca işlevi”, “iş kanıtı işlevi“ veya ”güvenli kıyaslama işlevi“ olarak adlandırılan işlevleri kullanarak, bir dizi zorlu bit dizisinden bir bit dizesini hesaplamaya dayanıyor. Ortaya çıkan bit dizisi iş kanıtıdır. Tek yönlü bir fonksiyonun geriye doğru hesaplaması zor olduğunda, güvenli bir kıyaslama fonksiyonu ideal olarak, geriye doğru hesaplamak için hesaplama çevrimlerinde ölçülen belirli bir maliyetle gelir.

İşte benim düşündüğüm bit gold sisteminin ana adımları:

  1. Genel bir bit dizesi, “meydan okuma dizisi” oluşturulur (bkz. 5. adım)
  2. Alice, bilgisayarında güvenli kıyaslama fonksiyonunu kullanarak çalışma dizgisinin zorlu bitlerden iş kanıtını oluşturuyor.
  3. İşin kanıtı güvenli bir şekilde zaman damgalıdır. Bu, belirli bir zaman damgası hizmetine büyük ölçüde güvenilmemesi için birkaç farklı zaman damgası hizmetiyle dağıtılmış bir şekilde çalışmalıdır.
  4. Alice, meydan okuma dizesini ve çalışma dizesinin zaman damgası kanıtını, bit gold için bir dağıtık mülk kayıt defterine ekler. Burada da kayıt defterini düzgün bir şekilde çalıştırmak için tek bir sunucuya güvenilmez.
  5. Son oluşturulan bit gold dizgisi, bir sonraki oluşturulmuş dizgiye dair zorluk bitlerini sağlar.
  6. Alice’in belirli bir bit gold dizisinin sahibi olduğunu doğrulamak için Bob, bit gold başlık kaydındaki unutulmaz başlık zincirini kontrol eder.
  7. Bir bit gold dizgesinin değerini test etmek için Bob, zorluk bitlerini, çalışma ispatının dizesini ve zaman damgasını kontrol eder ve doğrular.

Alice’in bit gold üzerindeki kontrolünün tek başına bitlere sahip olmasına bağlı değil de, daha ziyade mülk kaydında unutulmaz başlık zincirindeki (dijital imzalar zinciri) lider pozisyonuna bağlı olduğuna dikkat edin.

Bütün bunlar yazılım tarafından otomatikleştirilebilir. Programın güvenliğine ilişkin ana sınırlar, (3) ve (4) adımlarında güvenin ne kadar iyi dağıtılabileceği ve aşağıda tartışılacak olan makine mimarisi sorunu.

Hal Finney, RPOW (Yeniden Kullanılabilir İş Kanıtı) adı verilen bir bit gold çeşidi uyguladı. Bu, uzaktan kurcalanmaya açık bir bilgisayarda çalışan “darphane” için bilgisayar kodunu yayınlamaya dayanır. Bit gold alıcısı daha sonra, Finney’in şeffaf sunucu tekniğini çağıran uzak bir doğrulamayı, belirli bir döngü sayısının gerçekten yapıldığını doğrulamak için kullanabilir.

Tüm bu programlarla ilgili temel sorun, iş kanıtı planının yalnızca soyut bir “hesaplama döngüsüne” dayanan soyut bir matematiğe değil, bilgisayar mimarisine bağlı olmasıdır. Bu nedenle, çok düşük maliyetli bir üretici (birkaç büyük siparişle) olmak ve pazarı bit gold ile değiştirmek mümkün olabilir.Ancak, bit gold zaman damgalı olduğundan, çalışmanın matematiksel zorluğunun yanı sıra yaratılan zaman otomatik olarak kanıtlanabilir. Buradan, genellikle o dönemde üretim maliyetinin ne olduğu sonucuna varılabilir.

Elverişli altın atomlarının aksine, ancak koleksiyoner eşyalarında olduğu gibi, belirli bir zaman diliminde büyük bir arz, bu belirli eşyaların değerini düşürür. Bu bakımdan “bit gold”, koleksiyoner eşyalarına benzer altın gibi davranır. Bununla birlikte, bu eski piyasa sonrası pazar ile başlangıç değerini belirleyen açık artırma arasındaki eşleşme, optimize edilmiş bir bilgisayar mimarisini icat eden ve dağıtan “bit gold madencisi” için çok büyük bir kazanç sağlayabilir.

Bu nedenle Bit gold, dizge uzunluğunun basit bir işlevine bağlı olarak elverişli olmayacaktır. Bunun yerine, elverişli birimler oluşturmak için satıcılar, farklı değerlerde bit gold parçalarını yaklaşık olarak eşit değerde daha büyük birimler halinde birleştirmek zorunda kalacaktır. Bu, birçok emtia satıcısının emtia piyasalarını mümkün kılmak için bugün yaptıklarına benzerdir. Güven hala dağıtık, çünkü bu tür paketlerin tahmini değerleri büyük ölçüde veya tamamen otomatik bir biçimde diğer birçok taraf tarafından bağımsız olarak doğrulanabilir.

Özetle, insanlığın kullandığı tüm para bir şekilde veya başka bir şekilde güvensiz olmuştur. Bu güvensizlik, sahtecilikten hırsızlığa kadar çok çeşitli şekillerde ortaya çıkmıştır, ancak en kötüsü muhtemelen enflasyon olmuştur. Bit gold bize bu tehlikelerden emsali görülmemiş bir para temin edebilir. Makine mimarisindeki gizli yenilikler nedeniyle başlangıçta gizli arzın yarattığı potansiyel bit gold’da potansiyel bir kusurdur, veya en azından bit gold’da ki ilk açık artırmaların ve eski borsa değişimlerinin ele alacağı bir kusurdur.

 
İletişim: admin@komsukazani.com