BiTCOiN
BTC

Bitcoin Cash Nedir

 


Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash (BCH), orijinal Bitcoin blok zincirinin sert bir çatalıdır (protokole veya koda topluluk tarafından etkinleştirilen bir güncelleme). Bitcoin çatalı, blok boyutunu 8 MB'a yükseltmek amacıyla 1 Ağustos 2017'de gerçekleşti. 16 Kasım 2018'de BCH ikinci kez sert çatallandı ve Bitcoin SV (Satoshi'nin Vizyonu) ve Bitcoin ABC'ye bölündü. Bitcoin ABC, baskın zincir haline geldi ve daha fazla güç ve ağdaki düğümlerin çoğunluğuna sahip olduğu için BCH kodunu devraldı.

Bitcoin Cash, en son yarı yarıya 8 Nisan 2020'de blok ödülü 12.5 yerine 6.25'e düşürüldüğünde gerçekleşti.

Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin Cash'in artan blok boyutu, teknolojiyi daha ölçeklenebilir hale getirmeyi ve saniyede daha fazla işlemi işlemeyi amaçladı ve kripto para biriminin bir değer deposu yerine bir ödeme aracı olarak kullanılmasını destekledi. Kural olarak, Bitcoin Cash işlem ücretleri genellikle Bitcoin'den daha düşüktür.

Bitcoin Cash çatalı kısmen, Bitcoin fraksiyonları arasında kripto para biriminin blok boyutunu artırmak için gerekip gerekmediğine dair bir tartışmadan kaynaklandı. Bu argüman, Bitcoin'in işlem işleme süresinin Visa ve Mastercard gibi geleneksel ödeme sistemlerini değiştirmek için gereken ölçeklendirmeye izin vermeyecek kadar yavaş olduğu fikrine dayanıyor. Bitcoin blokları 1MB ve saniyede 2-7 işlem gerçekleştirebilirken, Visa saniyede yaklaşık 1.700 işlem gerçekleştirebilir.

Blok boyutu üzerindeki 2017 sert çatal çekişmeli ve ikinci katman ölçekleme çözümü SegWit2x fikrinin tanıtılmasından sonra ortaya çıktı. Bitcoin madencilerinin ve geliştiricilerinin bir kısmı çözüme karşı çıktı çünkü A., Bitcoin ağının B'nin merkezileştirilmesine neden olabileceğini düşündüler. Açık bir uygulama planı yoktu ve C. Satoshi Nakomoto'nun dijital para birimi için orijinal vizyonuna uymadı (Onların görüşüne göre).

Madencilik donanım üreticisi Bitmain, Bitcoin geliştiricileri ve madencilerinin uygulaması üzerinde oybirliğiyle anlaşamaması nedeniyle SegWit kabul edildiğinde, Haziran 2017'de Bitcoin çatalını başlangıçta bir "beklenmedik durum planı" olarak tanımladı. Sonunda, devam eden yarık nedeniyle, Bitcoin blok zinciri Ağustos 2017'de ayrıldı.

İletişim: admin@komsukazani.com