BiTCOiN
BTC

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?


Madencilik Nedir?

Bitcoin elde etmenin üç temel yolu vardır: borsa üzerinden satın almak, onları mal ve hizmet karşılığı kabul etmek ve Bitcoin madenciliği yaparak yenilerini elde etmek. Tabii bu noktada akıllara hemen Bitcoin madenciliği nedir ve Bitcoin madenciliği nasıl yapılır soruları geliyor.

Madencilik nedir sorusunun yanıtı kolay: Bitcoin madenciliği; bu kripto para ile gerçekleşen işlem kayıtlarını blockchain adlı açık deftere ekleme işidir. Her işlemin doğrulanabilmesi ve ağın her bir kullanıcısının bu deftere erişebilmesi için vardır. Ek olarak meşru Bitcoin işlemlerini, başka bir yerde harcanmış olan parayı yeniden harcama girişimlerinden ayırt etmek için de kullanılır.

Madencilik nedir — bilgisayar işlem gücü kullanılarak yapılan kayıt tutma işlemi.

Blockchain nedir — her Bitcoin işleminin kayıtlarının tutulduğu açık ve dağıtık bir defter.

Blockchain, adını belli bir süre zarfında yapılan işlemlerin listesi olan bir bloklar zinciri olmasından alır. Bir işlem bloğu oluşturulduğunda, madenciler bunu bir süreçten geçirir. Bloktaki bilgiye karmaşık bir matematiksel formül uygularlar ve bu işlem bloğu daha kısa, 'hash' adı verilen görünürde rastgele olan bir harf ve sayı dizisine dönüştürür.

Hash — herhangi bir boyuttaki verilerden oluşturulabilen sabit uzunlukta benzersiz rastgele basamak dizisi.

Hash yalnızca işlem bloğundaki bilgilerden ibaret değildir, diğer bazı veriler de kullanılır. En önemlisi, Blockchain'de depolanan önceki bloğun hash değerini içerir.

Bir işlem bloğu gibi bir veri koleksiyonundan hash elde etmek oldukça kolay olsa da, yalnızca hash dizilimine bakarak hangi verilerin kullanıldığını bilmek imkansızdır. Ek olarak, her bir hash dizilimi eşsizdir ve bir Bitcoin bloğundaki sadece bir karakterin değiştirilmesi hash sırasını tamamen değiştirir.


Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, girdi olarak ne kadar veri kullanılırsa kullanılsın, hash her zaman aynı uzunlukta kalır.

Bu özellikler nedeniyle, hash dijital bir mühür gibi çalışır. Biri sadece bir işlem bloğunu kurcalasa bile, hash derhal değişecek ve böylece Blockchain dizisindeki tüm hash dizileri değişecektir. Böylece, Bitcoin ağındaki her sahtekarlık girişimi, kullanan herkes tarafından kolayca fark edilir.


Ödüller

Temel olarak, Bitcoin madenciliği her işlemi onaylayarak ve her birinin yasal olduğundan emin olarak Bitcoin topluluğuna hizmet etmektedir. Hepsi özellikle maden bloklarına yönelik yazılan yazılımlar kullanarak birbirleriyle yarışırlar. Ne zaman yeni bir blok 'mühürlenirse', yani bir madenci başarılı bir şekilde doğru bir hash dizilimi yaratırsa, Bitcoin madencisi bir ödül alır.

Ekim 2017 itibariyle, ödül blok başına 12,5 Bitcoin ve bu değer her 210.000 blokta yarı yarıya düşmekte. Genel olarak Bitcoin sayısı sınırlı sayıda, bu nedenle daha fazla coin madenlendikçe biri daha değerli hale gelmekte. Bu nedenle, blok başına Bitcoin miktarı kaçınılmaz olarak azalacak olsa da, madencilerin ödüllerinin değeri büyük olasılıkla aynı kalacak hatta yükselecektir.

Normalde, bir grup bilgiden hash elde etmek son derece kolay, bilgisayarlar bu konuda gerçekten iyidir. Bu nedenle, kullanıcıların saniyede binlerce işlem bloğu oluşturmalarını ve mevcut tüm Bitcoin'leri dakikalar içinde madenlemelerini engellemek için, Bitcoin ağının işlemi bilinçli bir şekilde zorlaştırması gerekir.

Sorunlar

Bu gerekli tutulan 'İş Kanıtı' ile yapılmakta. Bu sistem, hizmet istemcisinden iş gerektirir, bu da genellikle bilgisayar tarafından işlem süresi anlamına gelir. İş kanıtı üretmek, düşük olasılığa sahip rastgele bir işlemdir, bu nedenle geçerli bir çalışma kanıtı oluşturmak için normalde çok fazla deneme ve yanılma gerekir. Bitcoin'de ise, hash iş kanıtı görevi görüyor.

İş Kanıtı — dolandırıcı eylemlere karşı kullanılan ekonomik önlem; hizmet istemcisinden iş gerektirir, bu da genellikle bilgisayar tarafından işlem süresi anlamına gelir.

Madenciliği daha da karmaşık hale getirmek için, işleme Bitcoin Zorluğu adı verilen bir eklenmiştir. Bu, olabilecek en kolayla karşılaştırıldığında yeni bir blok bulmanın ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür.

Bitcoin Zorluğu — doğru bir hash elde etmenin ne kadar zor olduğunun bir ölçüsü.

Bu ölçü her 2016 blokta bir yeniden hesaplanmaktadır. Bir bloğun madenciliğinin yaklaşık 10 dakika süreceği şekilde tasarlanmıştır. Daha fazla sayıda madencinin katılımıyla, blok üretim oranı kaçınılmaz olarak artar. Ardından, zorluk seviyesi yeniden hesaplandıktan sonra, blok oluşturma oranını geri düşürmek ve telafi etmek için zorluk yükselir. Sahte madenciler tarafından oluşturulmuş zorluk seviyesini karşılamayan bloklar, ağdaki herkes tarafından reddedilir ve böylece değersiz hale gelir.

Bu yüzden, bu süreç çaba gerektirir ve bu sayede yeni coin'ler yavaşça kullanılabilir hale gelir. Yeni coin'lerin ortaya çıkma oranı, altın gibi emtiaların yerden çıkarılma oranına benzer. Bu yüzden de sürece “madencilik” adı verilmiştir.


İletişim: admin@komsukazani.com