BiTCOiN
BTC

Bitcoin'in Değeri

Birçok insan Bitcoin’in değerinin nasıl belirlediği konusunda bazı soru işaretleri taşıyor. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için bu konuya değineceğiz.

Bitcoin, merkezi bir kuruluşla veya bir banka ile ilişiği olmayan dijital ortamda yaratılmış dijital bir para birimidir. 2008 yılında hayatımıza giren bu para biriminin kurucusu ise Satoshi kod adlı kişi veya kişilerdir. Aslında bu iki cümle Bitcoin’in değerinin nasıl belirlendiğini açıklıyor.

Bitcoin’in ulusal para birimleri gibi merkez bankasına bağlı bir çalışma mekanizması olmadığı için değeri tamamen alıcılar ve satıcılar arasında belirleniyor. Bu da demek oluyor ki, Bitcoin’in değeri herhangi bir baskı altında kalmıyor. ABD Merkez Bankasından gelen bir faiz artırımı doların ve diğer bütün para birimlerinin değerini etkilerken, Bitcoin’in böyle bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Bu demek olmuyor ki, Bitcoin dünya üzerindeki herhangi bir gelişmeden etkilenmiyor. Küresel bir para birimi olan Bitcoin, dünyadaki gelişmelere karşı ani ve sert tepkiler elbette veriyor. Ama herhangi bir kurum, doğrudan Bitcoin’in üzerinde kesinlikle bir baskı kuramıyor.

Sonuç olarak, Bitcoin dünya üzerindeki gelişmelerden etkilenen ama nihai olarak alıcı ve satıcılardan kaynaklı olarak değerini belirleyen bir para birimidir. Arz eden satıcıların talep edenlerden fazla olduğu durumlarda Bitcoin’in fiyatı düşerken, tersi durumda ise artıyor. Bitcoin’in değerinin belirlenmesi bu kadar doğal gözükse de, sert hareketlerinden dolayı, özellikle piyasaya yeni girecek yatırımcıların bir hayli dikkatli olmasında ziyadesiyle yarar vardır.

İletişim: admin@komsukazani.com