BiTCOiN
BTC

Bitcoin ve Benzeri Kripto Paraların Gizlilik Problemi


Bitcoin ve benzer para birimlerinin anonim olduğu iddia edilebilir. Sonuçta ne kadar paraya sahip olduklarını bilmek için birinin cüzdan adresini bilmeniz gerekir.Ama her şey bir kamu defteri üzerindeyken, kimin tam olarak neye sahip olduğunu bulmaya başlamak için birazcık bilgi birikimi yeterlidir. Neyse ki, kripto cüzdanları uzun bir yol kat etti ve sonunda tamamen anonim bir Bitcoin cüzdanının mümkün olduğu bir on yıla giriyor olabiliriz.

Bitcoin’in izlenebilirliği hakkında yaygın bir argüman vardır. İnsanların kimlik vermek zorunda kalmadan anonim olarak Bitcoin satın almasına izin verilirse, tüm sistemin anonim olacağıdır. İnsanlar Bitcoin’lerini harcamaya başlayana kadar bu doğrudur. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin diğer tüm para birimlerinin yanında kabul edildiği bir gelecekte yaşadığımızı hayal edin.

Harcamalarınız Gizliliğinizi Önlüyor

Tüm Bitcoin’lerinizi sakladığınız bir cüzdanınız var, buna Cüzdan A diyelim. İşe giderken bir kahve almak için kafeye gidiyorsunuz ya da arabanızı doldurmak için benzin istasyonunda duruyorsunuz ve Cüzdan A ile ödeme yapıyorsunuz. İki şey oluyor:

▪︎ Cüzdan A’dan benzin istasyonunun / kafenin cüzdanına bir işlem yapılır.

▪︎ Bir desen oluşturmaya başlarsınız.

Elbette, bir veya iki kahveden sonra, Cüzdan A’ya sahip olduğunuzu anlamak hala orta derecede zor olacaktır. Ancak bir veya iki ay sonra her gün aynı saatte aynı kafede durduktan sonra, dikkat eden herkes bunu bir araya getirmeye başlayabilir.

Bu neden bir sorun? Çünkü Cüzdan A’da hayat tasarruflarınız var ve hırsızlar bunu fiziksel olarak sizden almak isteyebilir. Elbette, bir cüzdan adresini haclemek yıllar alacaktır. Ancak fiziksel bir tehdit parolanızı çok daha hızlı bir şekilde ele geçirebilir.

Bunu çözmek için birden fazla cüzdan yaratıp haftalık harcama için Cüzdan A’dan Cüzdan B / C / D / E’ye para taşıyoruz, değil mi? Yanlış. Desenler hala yaratılıyor ve sonunda, hepsi Cüzdan A’ya geri dönüyor. Fiziksel tehdit bir sorun olmasa bile, insanlar hala herkesin ne kadar para ve nerede harcadığını bilmelerini istemiyor.

Şimdilik, kripto para birimleri kullanırken gizliliği sağlamanın geleneksel yolu, bir gizlilik kripto parası kullanmak veya bir para karıştırıcı kullanmaktır. Ancak, kripto para birimlerinin ilerlemesi için kesinlikle gizlilik konusunu çözmemiz gerekiyor.

İletişim: admin@komsukazani.com