BiTCOiN
BTC

BlockChain Ekonomik Avantajları

İnsanlar arasında dağıtık defter -popüler olarak blokzincir olarak bilinen- teknolojisinin, finansal varlıklar ve finans endüstrisinin gelecekteki işleyişi hakkında düşünme biçimimizi değiştereceği yönünde büyük bir farkındalık var. Blokzincir yolculuğunun henüz çok başında olmamız ve önünde uzun bir yol olduğu muhtemel ve tünelin sonu şimdilik tahmin edilememektedir ancak Blokzincir’in taşları yerinden oynatabilecek bir mesele olduğu da açıktır. Bunu dikkate almamak bir risktir.

Yönetim danışmanı Oliver Wyman ile birlikte verilen bu ortak raporda, varlık yöneticilerinin kenarlardan çıkmaları ve Blokzinciri anlamak ve benimsemek için inisiyatif almaları gerektiğini savunuyoruz. Bu rapor teknolojinin nasıl bir gelişim göstereceği, varlık yöneticilerinin üzerindeki etkileri ve gerçekleştirebilecekleri eylemler konusunda bir rehber niteliğindedir.

1. Blokzincir Ciddi Bir Meseledir

Blokzincir bağlantılı ilgi ve yatırım kritik bir kitleye ulaştı ve teknoloji, büyük değişime yol açabileceğini gösterdi.

Ortak veri standartlarına yakınsama uygulayarak ve “altın kaydı” tutma konusunda merkezi bir otoriteye ihtiyacı ortadan kaldırarak, uzlaşmayı azaltabilir ve dijital varlıkların kesintisiz transferini kolaylaştırabiliriz.

İnsanlara “Blokzincir 101” sunmak yerine, blokzincir altyapısına geçişin etkilerine ulaşabilir ve elle tutulur hale getiriyoruz. Yaygın mitleri temizliyoruz ve bu teknolojinin finansal piyasaları ve en nihayetinde müşteri deneyimini yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyoruz.

Beklenen Blokzinciri Dağıtımlarının Dört Dalgası

© J.P. Morgan and Oliver Wyman

2. Varlık Yöneticileri için Fırsat

Blokzincir, varlık yöneticilerinin bugün karşılaştıkları birçok zorlukla başa çıkmalarına yardımcı olabilir: veri yönetimi; sadece ürün değil, çözüm sağlama; ve değişen rekabetçi ortamda müşterilere sürekli hizmet değeri sağlamak.

Varlık yöneticileri, veri manipülasyonunda azalma, eski altyapının kullanımdan(tedavülden) kaldırılması ve düşük sürtünme maliyetlerini düşürerek ön, orta ve arka ofis faaliyetlerinde maddi maliyet avantajları elde edebilirler.

Gelir fırsatları, geliştirilmiş veri kaynaklarından, daha yüksek likidite ve blokzinciri tarafından sağlanan daha düşük sürtünme maliyetlerinden doğacak. Varlık yöneticileri yeni yollarla müşterilere hizmet edebilecekler örneğin gerçek zamanlı raporlama ya da alternatif ticaret stratejileri.

Sonuçta, nihai yatırımcılar en büyük faydalanıcı olabilirler; varlık yöneticileri ve diğer sağlayıcılar gelişmiş teklifler sunarak ve tasarruf sağlayarak rekabet eder.

Potansiyel Olarak En Yüksek Maliyet Tasarrufuna Sahip Alanlar
Not: Bireysel farklılıklar büyüklük, iş kapsamı, çeşitlendirme vb. kuruludur.

Maliyet Tasarrufu ve Örnek Uygulamalar

Kaynak: Oliver Wyman proprietary data and analysis
© J.P. Morgan and Oliver Wyman

3. Sınırlardan Kurtulma Zamanı

Birçok varlık yöneticisi, olası maliyet tasarruflarının veya fırsatların aşağı yönde akacağı varsayımı altında bekle ve gör yaklaşımı benimsemiştir. Bunun bir hata olduğuna inanmaktayız.

Erken katılım, varlık yöneticilerinin doğru konulara öncelik vermesini sağlamak ve vakaları kullanmak için esastır; gerçek dünyadaki çözümleri geliştirmek için erken zamanda doğru ortaklarla çalışmaktan rekabet avantajı elde edilebilir.

Ortaklar ve düzenleyiciler uygun yönetim ve veri yönetimi standartlarını sağlamak için varlık yöneticilerinin girdilerine ihtiyac duyuyor. Aynı zamanda tasarım sonuçlarının yönlendirilmesinde de varlık yöneticilerinin girdileri büyük rol oynuyor.

Blokzincir Faydalarının Tahakkuku

© J.P. Morgan and Oliver Wyman

4. CxO Playbook

Blokzincir hızla varlık yöneticileri için bir C-suite sorunu haline geliyor ve CEO, CTO ve COO’lar bu sorunları çözmekte büyük sorumluluk üstlenmeliler.

İcra Kurulu Başkanı (CEO)

Rol: CEO, organizasyonun nasıl bir araya geldiği ve blokzinciri benimsediği konusundaki vizyonu belirlemelidir. Blokzincir’e yerleştirilen öncelik, firmanın büyüklüğüne ve doğasına bağlı olacaktır ve bunun anlaşılması gerekir. Bu temelde, CEO yönetim ekibini harekete geçirebilir ve doğru seviyede yatırım yapabilir.

Önerilen Beş Eylem:

Blokzincir’in kurumunuz üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirin ve anlayın.

● Bireysel olarak blokzincir konusunda iyi eğitimli misiniz?

● Blokzincir işinize ve firmanıza nasıl bir değişiklik getirecek?

● Değişimi neyin hızlandırabileceğini biliyor musunuz? Engeller / açık sorular nelerdir? Zamanlama nedir?

Kuruluşunuz için uzun vadeli vizyon ve tutku özetleyin.

● İlk hamlede nerede olmak istersiniz? Sıkı bir takipçi mi yoksa endustriyel çözümleri bekleyen mi?

● Hangi kaynaktan bütçe ayırmak istiyorsun (ör., yatırım bütçesinden, işletme yönetimi bütçesinden)?

● Hangi alanlara odaklanmak istiyosunuz(ör., teknoloji geliştirme, mevzuat raporlama)?

● Katılmayı düşündüğünüz stratejik ortaklar var mı (rakip ve ekosistem topluluğunuzda)?

Blokzincir’in lider ekibiniz için, özellikle de diğer yenilikçi teknolojiler karşısında, öncelik sırasına düştüğü yeri belirleyin.

● Blokzinciri önümüzdeki beş yıl içinde ilk beş odak alanını oluşturuyor mu? Veyahut en iyi 10?

● Potansiyel bir Top 10 önceliği varsa, kuruluşunuz için kim blokzinciri düşüncesine liderlik ediyor?

● Şimdi önemli kaynaklar harcamanıza mı ihtiyacınız var, yoksa birkaç yıl bekleyebilir misiniz?

Özellikle genç teknoloji ekipleri arasında açık ve dönüştürücü düşünmeyi teşvik edin.

● Blozincir’in tartışılacağı ve sizinle birlikte ortaya konacak fikirlerin toplantısı nedir?

● Üst düzey liderlerin blokzincir teknolojisinin radikal dönüştürücü etkisini keşfetmeleri için yaratıcı özgürlük ve zamana izin veriyor musunuz?

● Blozincir hakkında düşünme / öğrenme ile potansiyel fikirleri yerine getirme arasında doğru dengeyi mi kullanıyorsunuz?

Dışarıdan durumu değerlendirebilecek yaklaşımlar geliştirin.

● Emsal grubunuzda, düşüncenizi paylaşmanıza ve birlikte kullanım örnekleri oluşturmanıza izin verebilecek seçkin ortaklar var mı?

● İzlemeniz için hangi konsorsiyum ortaklıkları anlamlı olabilir?

● Arzu seviyenizde ne kadar halka açık olmak istiyorsunuz? Emsalleriniz arasında bir öncü olarak algılanmanız sizin için ne kadar önemli?

CTO’nun daha geniş FinTech gündeminin bir parçası olarak blokzinciri yeteneklerinin anlaşılması ve geliştirilmesine öncülük etmesi gerekmektedir.

Blokzinciri tutarlı bir hedef çalışma modelinin bir parçası olmasını sağlarken, COO, blokzinciri uygulamalarını ve faydalarının nasıl çıkarılacağını anlamalıdır.

Blokzincir’in sonuçları bireysel varlık yöneticileri için değişecektir . Firmanızın vizyonu ve yaklaşımı benzersiz bir karardır. Bu rapor, varlık yöneticileri için blokzincir potansiyeli hakkındaki bakış açımızı ve yolculuğa başlamanıza yardımcı olacak bir kılavuz olarak CxO playbook’umuzu sunmaktadır. Belirttiğimiz gibi, değerlendirmek için birçok husus var.

Dağıtılmış defter teknolojisinin sadece güvenilir değil aynı zamanda varlık yöneticileri için fırsatlar yarattığı ve iş yapma şeklini değiştirme potansiyeline sahip olduğu inancımızdır. İnternetin finansal hizmetler üzerindeki etkisini tahmin etmek imkansız olduğu gibi, dağıtılmış defterler ve kriptografik olarak güvence altına alınmış dijital varlıklar norm olduğunda pazarların nasıl görüneceklerini veya faaliyet göstereceklerini kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Bununla birlikte, FinTech inovasyonunun sektör üzerindeki etkilerini kabul ederek. Giderek artan dijital bir dünyada ekonomik avantajın kilidini açmak için iyi bilgilendirilmiş ve organize olmak pragmatikliktir.

Daha fazlası için raporun bir kopyasını bu linkten indirip, inceleyebilirsiniz.

İşbu raporun aslına bu linkten ulaşabilirsiniz.

İletişim: admin@komsukazani.com