BiTCOiN
BTC

Blockzincir Hayatımızı Nasıl Değiştirecek

Son yıllarda dünyanın en çok konuştuğu konulardan biri olan blokzincir (blockchain), anlaması pek de kolay olmayan bir konu, bunu inkâr edemem! Ancak yazılan kitaplar, hayata geçirilen projeler, düzenlenen eğitim ve konferanslar eşliğinde teknolojideki sis perdesi de aralanmaya başladı. Bugün blokzincir ile nelerin başarılabileceğini somut biçimde tartışabilir duruma geldik.

Başta finans olmak üzere birçok sektörden çok sayıda önemli şirket, blokzincir ile ilgili çalışmalar yaparak bu teknolojinin potansiyelini test ediyor. Uluslararası para transferi, dijital para, tedarik zinciri yönetimi, oy verme ve telif gibi alanlar, blokzincirin test edildiği alanlardan bazıları… Düşünce tarzımızı yenilememiz gerektiğini ortaya koyan ve akıllı sözleşmelerin yanı sıra matematiğin gücünü arkasına alan blokzincir, otonom şirketler ve nesnelerin interneti gibi alanlarda da büyük bir potansiyele sahip…

BKM olarak biz de kavram kanıtlama çalışmaları ve ekosistem oluşturma ekseninde blokzincir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Farklı blokzincir platformları üzerinde hayata geçirdiğimiz BBN ve belgem.io projelerimizle bilgi ve deneyimimizi artırırken, öğrendiklerimizi de hazırladığımız raporlarla paylaşıyoruz. Öte yandan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR), blokzincirin başarılı olması için gerekli olan iş birliği ve bilgi paylaşımı ortamını oluşturdu. Kuruluş aşamasından bu yana desteklediğimiz ve üyesi olduğumuz BCTR, kısa süre içinde 60’ın üzerinde üyeye ulaşmayı başardı. Bu sayı, ülkemizde blokzincire olan ilgiyi ve inancı ortaya koyuyor.

Bu heyecan uyandıran teknolojiyi, ülkemizin yakından takip etmesi gerektiğini düşünüyorum. Yüksek potansiyelli bir teknoloji olan blokzincir alanında fırsatları değerlendirecek yetenek ve bilince sahip olduğumuza inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde katıldığım bazı etkinliklerde “Blokzincir Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?” başlıklı bir sunum yaptım. Blokzincir ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaştığım bu sunumu, Medium aracılığıyla sizlerle de paylaşmak istedim.

 
 
Blockzincir Hayatımızı Nasıl Değiştirecek? from Soner Canko
 
İletişim: admin@komsukazani.com