BiTCOiN
BTC

Blokzincir Anlama Klavuzu

Nerden Başlasam?

Başlamak için en iyi zaman 10 sene önce olurdu. İkinci en iyi zamansa hemen şimdi! ✌ ️

Harekete geçmek için geç değil. Yazılımcı olmayanlar bizler için en önemli olan öğrenme serüvenimizde iyi bir yol haritası takip etmek!

Birçok kişi ise sadece kripto para birimleri satın alarak dahil olduğu teknolojiyi aslında hiç bilmediklerinin farkına varıyorlar.Uyandırdığı ilgiyi düşününce çoğumuz bu yeni inovasyonu daha önce keşfetmemiş olmaktan dolayı geç kalmış hissediyoruz.

İyi haber şu ki, geçen süreçte birçok harika kaynak ve içerik yaratıldı ve sektörel bazda farklı uygulama alanları tasarlandı. Blockchain artık eksikleri ve artıları ile tanınıyor. Kariyer fırsatlarından, yazılımda kullanılabilecek kütüphanelere her alanda ilgi uyandıran bu teknoloji ateşli bir çalışma alanı oluşturdu.

Yazılımcı değilseniz teknolojiyi anlamak konusunda çekinceleriniz olabilir. Ancak hiçbir şeyin göründüğü gibi karmaşık olmadığını farkedeceksiniz. Tamamen aşina olduğumuz kavramların duymaktan sıkıldığımız klişelerin arkasına saklanmış olduğu gerçeği benim de öğrenme sürecimin de en büyük motivasyonlarından biri.

Sorun şu ki, pek çok makale ve online kurs, teknolojiye dair farklı alanları sunsa da bir bütünlük arzetmiyor. Aynı konuların bulunduğu pek çok farklı kurs dikkati ve ilgiyi baltalıyor. Çoğu eğitim ise bilgisayar bilimi uzmanı veya deneyimli bir kodlayacı olduğumuz varsayımı ile hazırlanmış. Bu ise en kötü sonuçları doğuruyor. Biliyoruz sandığımız şeyin altyapısına tamamen yabancı kalıp sağlam olmayan temele kat çıkmaya çabalıyoruz. Kurs ve sertifika programlarına tonla para harcamak ise çare değil.

Bu makale, kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi öğreniminde ücretsiz kaynaklar önermek amacı ile yazıldı. Ücretli alternatiflerden daha iyi tonlarca ücretsiz kaynak bulunuyor. Dahası bu kaynaklar bir blockchain uzmanı olmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Elbette öğrenim asla tamamlanmaz ve sürekli gelişim için özveri ile araştırmak gerekir.


Tam olarak ne aradığınızı zaten biliyor musunuz? “Kaynaklar” bölümüne geçebilirsiniz


Neden Öğrenmeliyim?

Başlamak için biraz motivasyona ihtiyacın olursa diye.


Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine yatırım yapmak şuan için riskli. Fiyatları istikrarsız. Nereye gittiklerini tahmin etmek pek kolay değil. Ancak, blockchain teknolojilerinin en iyi şirketler tarafından kullanılması istikrarlı bir şekilde büyümektedir. 
Bu konuda nitelikli işçilerden çok daha fazla iş var.Blockchain teknolojisi hala benimseme eğrisinde erken dönemi yaşıyor. Bugün öğrenmeye başlamak, 90'ların sonlarında web gelişimini öğrenmeye başlamak gibidir. Birkaç ay içinde bu konuda istihdam edilebilir ve birkaç yıl içinde bu alanda uzman olabilirsiniz.

 • Her alanda iş bulmak mümkün ve bu işler de sadece kodlayıcılar için değil. Metin yazarları, pazarlamacılar, proje yöneticileri, satış temsilcileri…. Aklınıza gelebilecek her departman veya pozisyon hakkında temel bir blockchain teknolojisi bilgisine sahip çalışanlar gerekiyor.
 • Maaşlar gerçekten iyi… bu işlerin iyi para getirdiğini söylemiş miydim? Blockchain bilgisine sahip olmak çalışanlar için iyi bir niteliktir ve araştırmalara göre bu durum getirilere de yansıyor.

Peki ne öğreneceğiz?

Bu makaledeki kaynaklar ışığında ve sonraki araştırmalarınızla blockchain teknolojisi hakkında teknik olmayan bir rolle işe alınacak kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat bu ne anlama geliyor?

Kendi blok zincirinizi kodlayabilmeniz veya şifrelemenin ardındaki ileri matematiği anlamanız pek mümkün olmayabilir.

Bunun yerine blockchain ve yaklaşan diğer teknolojiler hakkında genel bir bakış açısına sahip olmak amaçlanıyor. Blockchain’in neden önemli olduğu, çalışma prensibi, sınırlamaları ve temel mekaniği anlayabileceğiz.

Hazırsak hadi başlayalım ?

En iyi kaynaklar — Bulduğum en iyi blockchain kurslarının, makalelerinin ve kitaplarının hızlı bir özeti.

Başlamak için nasıl kod yazacağınızı bilmenize gerek yok, söz veriyorum.

 • Blockchain At Berkeley Kursu: Blockchain hakkında bilgi edinmek için sadece bir şey yapılacaksa, bu ücretsiz çevrimiçi ders alınabilir. Dersler YouTube’da da bulunuyor ancak kursun tamamına Berkeley webistesinden ulaşabilirsiniz. Dersleri izlemeden önce verilen okumaları yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu kurs tek başına sizi teknik olmayan birçok iş için hazırlamakta harika bir başlangıç.
 • Nathaniel Popper’ın Digital Gold Kitabı: Ücretli ama buna değer. Bitcoin’in başlangıcı ve blockchain tarihçesi hakkında okunabilecek en iyi kitaplardan biri. Bu teknoloji üzerine daha fazla eğilmeniz konusunda yeterli gazı verdiğini garanti ediyorum. Kitaba ücretsiz erişmek isterseniz Amazon Kindle uygulamasından epub olarak indirmeniz de mümkün.
 • NY Times makalesi olan “Blockchainin Ötesinde” ve “Blockchain Rehberi” teknik olmayan bir okuyucu olarak hızlı bir girişin yapılabileceği en iyi iki seçim olacaktır. Blockchain Rehberi bir tık daha teknik kalıyorsa onun yerine bitdegree makalelerini öneriyorum. Basit başlıyor ve her yeni terimi açıklayarak devam ediyor.
 • Bir dahaki sefere youtube izlerken, birkaç blockchain ve bitcoin intro videolarına da uğrayın. En iyi strateji bunlardan birkaçını izlemektir (en az 5 tanesi). Her biri size biraz farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Tekrarlanan temaları ve en yaygın blockchain sözcüklerini tanımaya başladığınızı farkedeceksiniz. İşte 5 farklı anlatım biçimine sahip 5 öneri videosu: Blochchaini 2 dakika içinde anlayın (2:00)Blockchain nasıl çalışır (5:59), Bitcoin: Kripto para birimleri nasıl çalışır (9:25), Andreas Antonopoulos İle Bitcoin’e Giriş (37) : 16), Berkeley’de Blockchain Giriş (48:29)
 • IBM’den Aptallar için Blockchain ilk önce blockchain’i açıklayan ve ardından işiniz için iyi bir eşleşme olup olmadığını anlamanıza yardımcı olan iyi bir kitaptır. Bir işletmenin blockchain teknolojisini kullanmasının artı ve eksiklerini öğrenmeniz açısından faydalıdır. Kurumsal düzeyde müşterilerin nasıl düşündüklerini anlamak zaman ve maliyet konusunda isabetli kararlar vermenize yardımcı olabilir.
 • Kodlamayı denemek istiyorsanız, Crypto Zombies en iyi seçenektir. Bu makalenin yazılımcı olmayanlar için olduğunu söylediğimi biliyorum. Ama denemeyi düşünüyorsanız, bu işi sevip sevmeyeceğinizi görmek için iyi bir yol olabilir. Kodlama yolunda en hızlı ve en kolay girişi sağlayarak tadımlık bir fragman sunuyor denebilir.

Blockchain Ücretsiz Kaynaklar — Tam Liste

Yazılımcı olmayanlar için bulabildiğim tüm kaynaklar.

Tavsiyem listeden bir sınıf seçerek kolları sıvamanızdır. Ardından kitaplardan en az birini okuyarak, listedeki tüm videoları izleyerek ve tüm makaleleri okuyarak eğitim öncesi bir hazırlık yapmanızı öneriyorum. Ardından alınan bir kurs tüm kavramları yerine oturtacaktır. İşiniz bittiğinde, en beğendiğiniz blockchain projesini seçip teknik incelemeyi okumayı deneyin ve proje topluluğundaki diğer kişilerle etkileşime geçin. Anlamadığınız kavramları özel olarak araştırmak en hızlı şekilde yol almanızı sağlayacaktır. Tüm kavramları kurslardan öğrenmek pek iyi bir strateji olmayabilir!

Kurslar

 • Blockchain at Berkeley’i daha önce de söylemiştim, ama bunun mevcut en iyi ücretsiz online kurs olduğunu düşünüyorum. Dersler burada ve kurs müfredatı burada. Kurs yavaş başlayarak derinlemesine bir perspektif kazanmanızı amaçlıyor. Yavaş olun, sorun yaşarsanız dersleri tekrar izleyin ve verilen okumaları yapın.
 • Khan Akademi Bitcoin Kursukonuları açık ve anlaşılır bir şekilde anlatan harika bir iş çıkarıyor. Bu kurs, genel endüstri veya tarihçeden daha çok işlevselliğe odaklanmış. Kursta istediğiniz hızda gidebilir ve yol boyunca sorular sorabilirsiniz. Teknik kavramlarla mücadele edenler için harika bir seçim. Bunu, teknik bölümlerde size yardımcı olmak için burada listelenen kurslardan herhangi biri ile alabilirsiniz.
 • Udemy: Kripto Para Birimleri ve Blockchain’e Giriş bence Udemy’deki en iyi ücretsiz kurslardan biri. Genelde burada ders almayı tercih etmesem de Udemy severler için bu benim önereceğim kurstur.
 • Princeton Bitcoin Kursu (daha teknik) Daha zorlu bir şey istiyorsanız bunu deneyin. Web sitesinde ders kitabı ve tüm dersler, ders materyali ile birlikte bulunmaktadır. Teknik geçmişe ve bazı temel bilgisayar bilimleri bilgisine sahip olanlara yöneliktir.

Kitaplar

 • Nathaniel Popper tarafından yazılan Digital Gold (ücretli, ancak ücretsiz seçenek de mevcut): Bu kitap, bitcoin / blockchain hikayesini anlaşılır ve heyecan verici bir şekilde anlatıyor. Kitap ilgili en beğendiğim nokta daha fazlasını öğrenmeye teşvik etmesiydi! https://amzn.to/2Ixr8Bt Bunun için ödeme yapmak istemesseniz, Amazon’da ücretsiz bir Audible denemesi yapabilir ve sesli kitabı ücretsiz olarak alabilirsiniz.
 • The Age of Cryptocurrency (ücretli, ancak ücretsiz seçenek mevcut) Teknik olmayan bir kitle için yazılmış olan bu kitap, blockchain teknolojisinin geleceği hakkında okuyucuyu heyecanlandırıyor. https://amzn.to/2KWncLg Sesli kitabı ücretsiz olarak almak için Amazon’da Audible’ın ücretsiz bir denemesini yapabilirsiniz.
 • Andreas Antonopoulos tarafından yazılan Mastering Bitcoin. Teknik olmayan bir giriş yapan teknik bir kitap. Sadece teknik olmayan bölüme ihtiyacınız var, O’Reilly web sitesindeki ücretsiz denemeyi kullanabilir ve bir hafta boyunca rahatça okuyabilirsiniz. Ayrıca, bu kitabın ücretsiz yayınlanabileceği erken bir sürümünün ücretsiz olduğunu fark ettim, erişmek için kitabın ismini Google’da aratmanız yeterli.
 • Princeton Bitcoin ve Cryptocurrency Teknolojileri kitabı hızlı bir şekilde teknik kısımlara gelen bir içeriğe sahip olsa da ücretsizdir ve ilk birkaç bölüm teknik olmayan kişiler tarafından anlaşılabilir. Blockchain hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladığınızda, bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizde bu ders kitabına başvurabilirsiniz.
 • IBM’den Aptallar için Blockchain teknolojiye kolayca anlaşılabilir bir giriş sağlar. Ayrıca, bir şirketin blockchain teknolojisini kullanıp kullanmamaya nasıl karar verdiğiyle ilgili olarak işletme düzeyinde bir bakış açısı sunar. Daha büyük şirketlerle çalışmak veya satış / pazarlama alanında çalışmak istiyorsanız, bunu okumanızı öneririm.

Makaleler

 • Blockchain Ötesinde New York Times — Bitcoin’in arkasındaki teknoloji ve kripto para biriminin çok ötesine geçen harika bir makale (Yakında Türkçe yayınlayacağım ??)
 • Blockchain Rehberi — biraz teknolojik altyapıya sahip olanlar için. Rehber, teknolojinin geçmişini, bugününü ve geleceğini özetleyen bir içeriğe sahip.
 • 10 sene geçti hala kimse blockchaine kullanım senaryosu bulamadı— Bu teknolojiyi öğrenmek istiyorsanız, en büyük eleştirileri anlamalısınız. Kai Stinchcombe’nin blockchain teknolojisinin oldukça yavaş benimsenmesi konusundaki eleştirisi büyük yankı uyandırdı.
 • Blockchain De Nedir? — Teknolojiyi 4000 kelime veya daha azı ile açıklayan en sevdiğim makalelerden biri.
 • Bitdegree makaleleri— bunlar benim en sevdiğim eğitim tarzına oldukça yakın. Temel blok zinciri konularının çoğunu kapsıyorlar. Makaleler mutlak yeni başlayanlar için yazılmıştır, ancak sonradan oldukça derin bir alana girmektedir.
 • Kripto paraların akıllara durgunluk veren bu özelliğini nasıl gözden kaçırdık — şu anda teknoloji dünyasında bu çok sıcak bir konudur. Kripto paraların gelir dağılımı için bir yol sunması fikrini kapsar. Fikri desteklesek de desteklemesek de, fikir farklı bir bakış açısını ele almaktadır ve anlaşılması faydalı olacaktır görüşündeyim.

Videolar

Her şey için zamanınız yok mu? Bu 5 tanıtım videosuyla hızlı bir şekilde eğitime başlayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Blockchain teknolojisini anlamak için harika bir başlangıç yaptınız bile ?

Bunu daha detaylandırarak genişletmeyi planlıyorum. Bunlar blockchain teknolojilerini öğrenirken başvurduğum her adımı gösterecek. Umarım faydalı olur ?


İletişim: admin@komsukazani.com