BiTCOiN
BTC

Digital Cash - Hal Finney

Bu yazı Hal Finney’in 19 Ağustos 1993'de paylaştığı makalenin Türkçe çevirisidir.

Anonymous’da son zamanlarda mevcut dijital para kullanımı ile ilgili problemler olduğuna katılıyorum. Ancak, bu bir derece çözmeye çalıştığınız soruna bağlıdır.

Endişelendiğim tek şey, elektronik ödemelere geçmenin işlemlerin girişini ve kaydetmetmeyi kolaylaştırarak kişisel gizliliği azaltacağıdır. Her birimizin harcama düzenini izleyen dosyalar oluşturulabilir.

Zaten, telefonla veya elektronik olarak Visa kartımı kullanarak bir şey sipariş ettiğimde, tam olarak ne kadar harcadığımı ve nerede harcadığımı gösteren bir kayıt tutulur. Zaman geçtikçe, bu şekilde daha fazla işlem yapılabilir ve net sonuç büyük bir gizlilik kaybı olabilir.

Mail ile nakit ödeme yapmak hâla mümkün ancak bu güvenli değildir ve uygunsuzdur. Kredi ve banka kartlarının uygunluğunun çoğu insanın gizlilik endişelerinin üstesinden geleceğini ve kendimizi insanların özel yaşamları hakkında büyük miktarda bilginin mevcut olduğu bir durumda bulacağımızı düşünüyorum.

Burası dijital paraların rol oynadığını görebileceğim bir yer. Banka için isimsiz olmadığım, Visa benzeri bir sistem hayal edin. Bu modelde, bankanın bana kredi kartına benzer bir kredi verdiğini hayal edin. Ancak bana telefonda okuduğum veya bir e-posta mesajı gönderdiği bir hesap numarası vermek yerine, talep üzerinden dijital para talep etme hakkını veriyor.

Bazı dijital paraları alıp önceki yayınlarımda anlattığım gibi işlemler için harcıyorum. Düşüş yaşadığımda bankaya bir e-posta gönderirim ve biraz daha dcash alırım. Her ay bankaya, kredi kartlarımdaki gibi hesabımı kapatmak için bir çek gönderirim. Banka ile olan ilişkilerim kredi kartı şirketleri ile olan şu anki ilişkilerime çok benziyor: sık para çekme ve her ay çekle tek ödeme.

Bunun yöneldiğimiz sisteme göre birkaç avantajı var. Paramı harcadığım yerle ilgili kayıt tutulmuyor. Bütün bankaların bildiği tek şey, her ay ne kadar para çektiğim; bu süre içerisinde harcayabilirim ya da harcamayabilirim. Bazı işlemler için (örneğin yazılım) satıcıya isimsiz olabilirim; diğerleri için satıcı gerçek adresimi biliyor olabilir ancak yine de hiçbir merkezi konum satın aldığım her şeyi izleyemiyor.

(Ayrıca 16 basamaklı bir sayı ve son kullanma tarihi bilmenin, herhangi birine benim adıma bir şey sipariş etmek için izin veren mevcut rezalet sistem üzerinde bir güvenlik avantajı da var!)

Ayrıca, bu sistemin neden mevcut kredi kartları kadar yasal olamayacağını da anlamıyorum. Bu sistemde gerçekten farklı olan tek şey, kullanıcıların paralarını nerede harcadıklarını izleyememeleri ve bildiğim kadarıyla bu özelliğin kredi kartlarının hiçbir zaman önemli bir yasal yönü olmadığıdır. Bugün hiç kimse hükümetin her finansal işlemin takip edildiği bir ortama doğru ilerlemekte haklı bir ilgisinin olduğunu kesinlikle kabul etmeyecek.

Diyelim ki, bu tam bir anonimlik sağlamaz. Her bir insanın ne kadar harcadığını kabaca görmek hâla mümkün (hiçbir şey bir kimsenin belirli bir ayda harcayacağı kadar fazla para çekmesini engellemese de, belki faiz harcamaları hariç, ama ekstra digicash ödünç alabilir ve telafi etmek için buna ilgi gösterebilir). Ve Anonymous’un eleştirdiği aynı müşteri / satıcı modeli etrafında yönlendirilir. Ancak, bu modelin bugün ve yakın gelecekte elektronik işlemlerin çoğunluğunu temsil ettiğini düşünüyorum.

Kredi kartlarını kabul edebilecek bir tüccar olmanın önemsiz olmadığını belirtmekte fayda var. Bunu birkaç yıl önce sahip olduğum bir işle yaşadım. Posta siparişi ile yazılım satıyorduk ve bu kredi kartı şirketlerini çok tedirgin ediyor. Birkaç ay içinde birikmiş çok fazla kredi kartı numaralarından telefon dolandırıcılığı var, sonra bunlara karşı büyük miktarda ücret kesiliyor. Kullanıcı aylık bilançosunu alıp şikayet ettiğinde, satıcı ortadan kayboldu. Kredi kartı terminalimizi almak için bu konuda “yardımcı” bir startup şirketine gittik. Görünüşe göre tezgah üstü satışlar olarak kabul edilen ticari fuarlardaki birimlerin %50'si gibi bir şey sattığımızı söylemek için başvurumuzu abartmamız gerekti.

Dijital para sistemi altında, bu daha az problem olabilir. Dijital parayla ilgili ana sorun çift harcama ve çevrimiçi doğrulama ile devam etmek istemeniz durumunda (ürünleri teslim etmek birkaç saatten fazla sürecek olan herhangi bir iş için uygun) bu tamamen önlenebilir. Dolayısıyla, sonradan dolandırıcılık için tüccarın kredi kartı numarası toplama olasılığı yoktur. (Malların teslim edilmemesinde hâla sorunlarınız var, bu nedenle tüm riskler ortadan kaldırılmıyor.) Bu, sistemi mevcut kredi kartlarından daha yaygın olarak kullanılabilir hâle getirebilir.

Bu sistemin yasa dışı eylemleri, vergi kaçakçılığını, kumar oynamayı ya da her neyse desteklemek için kullanılabileceğini bilmiyorum. Bu teklifin amacı bu değil. Kişisel gizliliği ve güvenliği, yasal bile olabilecek ve fena olmayan bir çerçevede geliştirme ihtimali sunar.

İletişim: admin@komsukazani.com