BiTCOiN
BTC

DropShipping Nedir

DROPSHIPPING NEDİR?

Dropshipping, dilimizde stoksuz satış olarak ifade edilmektedir. Firma, ürün stokları tutmak yerine, site üzerinden gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir ve tedarikçinin deposu üzerinden siparişleri yönetir. Böylelikle firma ürün stokları tutmadan, tedarikçilerin ürünlerini satabilir.

Tüketiciler e-ticaret sitesine girdiklerinde farklı ürünleri görebilir ve bu ürünleri satın alabilir. İşin arka planında ise satıcı firma, gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir ve ürünün tüketiciye gönderilmesini sağlar.

Bu işlem XML entegrasyonu yapılarak uygulanmaktadır. XML entegrasyonunda tedarikçi firma, satılmak istenen ürünlerin fotoğraf, ürün açıklama ve fiyat bilgilerinin olduğu dosyayı stoksuz satış yapmak isteyen firmaya gönderir ve bu firma da kendi e-ticaret sitesi üzerine bu dosyayı ekleyerek, tedarikçi firmadan ürünleri çeker.

DROPSHIPPING AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 Avantajları;

-Hiç para harcamadan veya çok az bir sermaye ile işe hemen başlayabilirsiniz.

-Ürünlerinizin satışı olmadan ürün alış bedeli ödemezsiniz, depo ve stok maliyetleriniz olmaz.

 -Sipariş paketleme sarf malzeme maliyetiniz olmaz.

 -Kargolama ile uğraşmazsınız.

 -Ürün siparişi aldığınız anda siparişi gönderebilirsiniz.

 -Tek bir tedarikçi ile çalışmak zorunda değilsiniz. Ürün çeşidinizi istediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

 Dezavantajları;

-Görmediğiniz ürünü satmak zorunda kaldığınız için üçüncü bir kuruma güvenmek zorundasınız.

-Envanter yönetimini yapamazsınız.

 -Sattığınız üründe stok problemi yaşayabilirsiniz.

-Üçüncü bir kuruma bağlı olduğunuzdan müşterinize anında cevap veremezsiniz.

DROPSHIPPING'LE PARA KAZANMAK

Dropshipping ile para kazanmak için anlaşmalı firmalar bulmanız gerekiyor.Tabii bu tarz anlaşmalı tedarikçi sayısı oldukça fazla.

Tedarikçiler sizler için ürün fotoğraflarına sahipler.Bir diğer adı XML bayiliktir. Sizlere verdikleri en önemli destek Xml Entegrasyonu. Bu entegrasyon sayesinde web sitenizde ihtiyacınız olan her şey yazılımsal olarak tedarikçi firma tarafından karşılanmaktadır.

DROPSHIPPING'DE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

Stoksuz satış yapmak istiyorsanız, öncelikle çalışacağınız tedarikçi firmayı iyi seçmelisiniz. Depo ve stok yönetimini doğru yapan, ürün gönderimlerinde güvenebileceğiniz bir firma ile çalışmak uzun vadede işinizi daha iyi yapmanızı sağlar. Sattığınız ürünler hakkında teknik bilgiye sahip olmanız da bir hayli önemlidir. Böylelikle satış öncesi ve sonrasında tüketicilere gerekli desteği sağlayabilir ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

İletişim: admin@komsukazani.com