BiTCOiN
BTC

Ethereum

 

Ethereum Nedir?

Ethereum, geliştiricilerin blok zincirinde merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) oluşturmalarını sağlayan akıllı bir sözleşme platformudur. Eter (ETH), Ethereum platformunun yerel dijital para birimidir.

Ethereum, Ethereum Enterprise Alliance gibi kurumsal Ethereum konsorsiyumları da dahil olmak üzere daha büyük Ethereum ekosisteminin bir parçası olan kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Vitalik Buterin ilk olarak Ethereum'u 2013'te Bitcoin'den (BTC) farklı bir açık kaynaklı blok zincir platformu geliştirme fikri ile kavramsallaştırdı ve böylece akıllı sözleşmelere öncülük etti. Ethereum blok zincirinde, akıllı bir sözleşme, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak çalışan kendi kendine çalışan bir bilgisayar programı gibi davranır. Blockchain, akıllı sözleşmelerin kodunun kesinti, sansür, sahtekarlık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan tam olarak programlandığı gibi çalıştırılmasını sağlar.

Ethereum ağı 30 Temmuz 2015'te, 73 milyon Ether önceden mayınlı olarak yayınlandı.

Ethereum'u Nasıl Maden Edersiniz?

Ethereum madenciliği şu anda iş kanıtı (PoW) protokolüne (Bitcoin gibi) dayanmaktadır ve gelecekte kazık kanıtına geçmeyi planlamaktadır. Ethereum madenciliği, madenciler bir matematik problemini çözmek için hesaplama güçlerini kullandıklarında çalışır (bir bloğun benzersiz başlık meta verilerinin karmasını bulma). Sorunu başarılı bir şekilde çözen ilk madenci (hash'ı bul), daha sonra bloğu doğrulamak ve bloğu blockchain'e eklemek için diğer düğümlerin tüm blok için çıkarıldığını yayınlar.

Ethereum blok zincirinin Ocak 2020'de bir PoW sisteminden daha az enerji tüketen bir bahis kanıtı sistemi (PoS) sistemine geçmesi gerekiyordu, ancak son tarih karşılanmadı. PoS'a geçiş ve Ethereum 2.0'ın piyasaya sürülmesi daha sonra 2020'de bekleniyor.

Ethereum madenciliği Ethash algoritmasına dayanıyor ve ETH madencileri ilk olarak ağ ilk kez yayınlandığında blok başına 5 ETH blok ödülü aldı. 2017'nin sonunda, Ethereum blok zincirinin Bizans sert çatalları, blok ödüllerini 5 ETH'den 3 ETH'ye düşürdü. 2019'un başlarında, ödül “susuzluk” olarak bilinen şeyde tekrar 2 ETH'ye düşürüldü.

Ethash çalışma kanıtı protokolü, ASIC'lerin madencilik için kullanılmasını karlı hale getirmiyor (Bitcoin'den farklı olarak). Her Ethereum bloğunun mayınlanması ortalama 12 saniye sürüyor ve madencilikteki zorluk seviyesi, Ethereum'u çıkarmak için kullanılan toplam bilgisayar gücü (veya ağın hashrate) miktarı ile orantılı.

Ethereum işlemlerine “gaz” denir ve tüm ağdaki işlemlere güç sağlamaktan sorumludurlar, yani blok zincirinde değişiklik yapmak için “gazınızı (Ether) harcamanız gerekir. Ethereum ayrıca bir Turing tam dahili koduna sahiptir.

Ethereum Ne İçin Kullanılır?

Ethereum platformu, geliştiriciler tarafından yeni dijital varlıkların ve sansürsüz web uygulamalarının oluşturulmasından merkezi olmayan özerk kuruluşlar ve daha fazlasına kadar çeşitli kullanımlara sahip olabilecek yeni DApp türleri oluşturmak için kullanılır. Dünyadaki herkes Ethereum ağına özgürce bağlanabilir.

Ethereum blok zincirinin yerel para birimi olan eter, dijital para olarak da kullanılır ve dünyadaki herhangi birine anında gönderilebilir. Eter bir ödeme şekli veya bir değer deposu olarak kullanılabilir.

İletişim: admin@komsukazani.com