BiTCOiN
BTC

KYC Nedir? KYC Ne İçin Kullanılır?


KYC İngilizceden gelen bir kısaltmadır. Know Your Customer veya Know Your Client, cümlelerinde ki, kelimelerin baş harflerinden oluşur. Birçok sektörde kullanılan bir kimlik doğrulama çözümüdür.

Şirketler, özellikle finans şirketleri müşterilerini tanımak ve onları izlemek için bu sistemi kullanırlar. Sistem borsalara kaydolurken karşınıza çıkan adres, kimlik numarası, telefon numarası gibi bilgileri ve daha fazlasını içinde barındıran bir temele dayanır. Bankalar ve Finans kuruluşları bu çözümü kendi faydaları için kullanmalarının yanı sıra, bazı suçları engellenmek adına devlet için de kullanırlar. Bu suçlar, kara para aklama veya terörizme finans desteğinde bulunmak gibi suçlardır.
 

2017 yılında yayınlanan Thomson Reuters haberine göre, büyük şirketlerin bünyelerinde barındırdığı KYC uzmanları sayısı ortalama 307 adet. Bu sayı 2016 yılında ise ortalama 68 adet. Bir sene içindeki bu değişime baktığımızda, çözümün şirketler adına ne kadar hayati olduğunu anlayabiliyoruz.

Birçok açıdan, müşteriye ve yatırım danışmanına fayda sağlayan bu standart uygulama, bu günlerde bir teknoloji tarafından tehtid ediliyor. Bu teknoloji, blockchain teknolojisi. Blockchain teknolojisi müşteri verilerini, tüm üyeler için otomatik olarak yeniliyor ve bu verileri sürekli güncel tutuyor. Bir çok sektörü değiştirmeye aday olan blockchain teknolojisi, standart KYC sürecini de değiştirebilir.

İletişim: admin@komsukazani.com