BiTCOiN
BTC

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz

Kredi notunuz düşükse ihtiyaç, ev, araba kredisi ya da kredi kartı almak istediğinizde zorluk yaşayabilirsiniz. Kredi notu bir günde değişebilen bir şey değil, dolayısıyla acil bir ihtiyacınız olmadan bugünden başlayarak adım adım kredi notunuzu yükseltin.


Bankadan kredi kartı ya da kredi almak veya var olan kredi kartınızın limitini yükseltmek istediğinizde kredi notunuza göre karar verilir. Daha detaylı bir anlatımla, düğün yapacaksınız, ev ya da araba alacaksınız ve krediye ihtiyacınız var. İşte bu noktada kredi notunuz devreye giriyor. Hatta ev kiralama aşamasında, güven açısından ev sahibiniz de kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir.Kredi notunuz, bugüne kadarki kredi, kredi kartı gibi ödemelerinizi, bir başka deyişle finansal geçmişinizi gösteren bir finansal karnedir.

Kredi notunuzu düzeltmeniz ve kredi puanınızı arttırmanız mümkün. İşte size 7 adımda kredi notunuzu düzeltme yolları;İlk olarak kredi raporunuzu alın. Böylece 1-1900 arası puanlamada ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz. Bankaların yeni bir finansal ürün vermek için baktıkları kredi notunda 1 en kötü, 1900 ise en iyi nottur. Kredi notunuz 900'ün altındaysa yeni bir finansal ürün almanız zorlaşır, 1200'ün üstü ise kredi ve kredi kartı almak konusunda daha kolay ilerleyebilir.


Findeks mobil uygulamasını indirerek ilk 3 gün ücretsiz kullanabilirsiniz. Uygulamada; - Findeks Kredi Notu’nuzu, - Tüm bankalardaki kredi ve kredi kartı borç/limit bilgilerinizi, - Toplam limit ve borçlarınızdaki günlük değişimlerinizi, - Aylık ödeme performansınızı görebilirsiniz.


1- Borçlarınızı ödeyin. Hem bankaya olan borçlarınızı, hem de varsa fatura borçlarınızı kapatın. Kredi notunda artık fatura ödemeleri de göz önüne alınıyor. Borçlarınızı kapatmanız bankaları nezdinde sizin hakkınızda güvenli bir portre oluşturacaktır.

2- Ödemelerinizi düzenli yapın. Kredi notunun yüzde 35’ini kredili ürün ödeme alışkanlıkları oluşturuyor. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmalısınız.

3- Banka hesabınız olsun. Yoksa hemen bankada bir hesap açın. Gelirinizi banka hesabınızda tutun ve bu hesabınızdan ödeme ve harcama yapın. Faturalarınızı da banka hesabınız aracılığı ile ödeyin. Aynı zamanda hesabınıza bir ek hesap tanımlamasını da talep edin. Ek hesabınızı da kullanın ve ödemelerini zamanında yapın.

4- Harcamalarınızda kredi kartı kullanın. Harcamalarınızın bankacılık sisteminden geçmesi kredi notunuzu etkiliyor. Market, giyim, akaryakıt gibi harcamalarınızı kredi kartınız ile yapın.

5- Kredi kartınıza asgariden fazla ödeme yapın. Kredi kartı ödemelerinizi son ödeme gününü geçmeden yapın ve mümkünse asgariden fazlasını ödeyin. Bu da kredi notunuzun yükselmesine etki edecektir.

6- İnternet üzerinden sürekli kredi başvurusu yapmayın. Özellikle ödeme güçlüğü çektiğiniz kredili ürünleriniz varsa, bunları yoluna koyana kadar yeni başvuru yapmak için bekleyebilirsiniz.

7- Düşük limitli bir kredi alın. Limiti önemli değil, düşük limitli de olsa bir kredi alın ve bunu düzenli ödeyin. Hatta mümkünse borcunuzu erken de kapatabilirsiniz.
İletişim: admin@komsukazani.com