BiTCOiN
BTC

Kripto Paralar İçin Büyük Tehlike: 51 Saldırısı


%51 saldırısı yada diğer bir adıyla 51 saldırısı, birden fazla madencinin bütün ağın sahip olduğu hash gücünün en az %51’ine sahip olması ve ağın kontrolünü ele geçirmesine denir. Bu sayede kötü amaçlı madenciler işlemleri silebilirler, geri alabilirler, sadece kendi çıkarıldıkları blokları doğrulayabirler ve “double spending” denen en tehlikeli şeyi, çift harcamayı yapabilirler.

Peki daha ayrıntılı ele almadan önce hash gücü ne demek isterseniz ilk olarak ona bakalım.
hash gücü, bir kripto para ağında belirli bir zaman aralığındaki doğrulama sıklığına denir. Kripto para ağındaki her bir işlem madenciler tarafından doğrulanır ve bu sayede yeni bloklar zincire eklenir. Örnek vermek gerekirse, bir kripto para ağı saniyede 60 dogrulama yapiliyorsa bu 60 h/s olarak ifade edilir. Buradaki 60 da ağın hash gücünü ifade eder.

Eğer %51 saldırısına geçecek olursak. Buradaki %51 ifadesi tamamen tanım gereği söylenmiştir. Bir yada birden fazla madenci ağın yarısından fazlasını ele geçirebilirse ağın kontrolünüde ele geçirebilir. yani bunun için %50,0001 olması bile yeterli olabilir.

Peki, “double sepending” yani çift harcama ne demektir. Eğer madenciler ağı kontrolünü ele geçirebilirlerse işlemleri geri de alabilirler ve bu sayede kullandıkları paraları tekrar tekrar kullanabilirler. Bunu şöyle anlatabiliriz, düşünün ki belirli bir Bitcoin karşılığında bir satıcıdan ürün aldınız ve ağın %51’i de sizin kontrolünüzde. Ürünü aldıktan sonra bu işlemi geri alabilir ve bu sayede paranızı da geri alabilirsiniz. Satıcıysa önce paranın kendisine ulaştığını görecek ve daha sonra da işlemin hiç gerçekleşmemiş olduğunu farkedecektir. Bu şekilde İnsanları dolandirabilirler.

Peki Bitcoin için büyük bir tehlike söz konusu mu? Aslinda bunun cevabına kolaylıkla hayır diyebiliriz. Çünkü Bitcoin’in işlem hacmi çok geniş olduğu için, ağın yarısından fazlasını ele geçirmek ve kontrol etmek pek mümkün görünmüyor. Bu tehlike Bitcoin için teoride var. aynı şekilde Etherium ve XRP’de bu konuda oldukça güvenilir görünüyor. Fakat aynı şeyleri hacmi küçük olan kripto paralar için söylemek pek mümkün değil.

Geçtiğimiz günlerde Verge, 3 saat süren, 10 bin sahte bloğun üretildiği ve toplamda 1 milyon dolar degerinde XVG kazanımı elde edilen bir saldırıya maruz kalmıştı.
Aynı şekilde Zencash 550 bin dolar, Bitcoin Gold 18.6 milyon dolar ve Vertcoin de 100 bin dolar dolar değerinde saldırıya maruz kaldı.

İletişim: admin@komsukazani.com