BiTCOiN
BTC

Kripto paralarda devletin regülasyon eğilimi sizce, vergi mi?

Kripto paralarda devletin regülasyon eğilimi sizce, vergi mi?

Devlet Bitcoin’i ne olarak tanıyacak , asıl mesele bu? Maliye bakanlığı, Spk, Bddk çalışmaları hangi doğrultuda.

Bitcoin 2017-2018 yılları arasında yine ülkemizde çok popülerdi, vergi haberleri, devletin haberleri, kabul edilirlik, kendi kripto para çalışmalarımız konuşuluyorken, bitcoin ve altcoinler mega boğa sezonunu kapatıp, ayı sezonuna hızlıca bir giriş yapmıştı. Bitcoin 3500 dolar bandına kadar düşmüştür. Bir birim düşüyorken ilgiler kesilir, piyasadan çıkışlar hızlanır, lafı sözü kapanır. Ama bu bitcoin ve türevleri için ne ilk çıkış, ne de ilk düşüştü.

Ve yıl 2021 Bitcoin Ath tazeliyordu.

Devletler konuşuyordu

4 senedir kripto para çalışmamız var diyen bir yönetimin hala yazılımsal ve donanımsal, bir ay gibi sürede açık kaynakları işleyip çıkartamaması ya da çıkartmaması durumun aslında önemsenmediğinin bir kanıtı.

Peki Türkiye Cumhuriyeti’nin regülasyon süreci güvenirlilik ise bu kadar hızlı bir piyasada güvenirliliği sağlamak ellerinde ise , manipülasyon sürecinde Spk’nın yanıtı ne olacaktır, makas aralıkları, Türk pazarları ne olacaktır?

Yok! Bu kadar karışık sisteme dahil olmayalım, "borsalar içeriden kazanç vergisini kessin, bizde ekmeğimize bakalım" diyorsa kaçak bahis siteleri gibi , kaçak bitcoin siteleri türemeye , alternatif arayışlara girenlerin sayısı artacaktır.

Kısacası, iki ucu … lı değnek!

Hal böyleyken bitcoin’e bir tanım bulmak (emtia, hisse senedi vs vs vs) gerecek. Tanımsız hiçbir şeyin vergisi alınamaz.

Diyelim ki vergi aldılar, Diyanetin “haram” olarak gördüğü sistemin “haram” vergisinden de nasiplenecek.

Devlette insan yoktur, kendi çıkarları vardır!!!

İşte bu yüzden inadına BİTCOİN

yazan : komsukazanı

İletişim: admin@komsukazani.com