BiTCOiN
BTC

Litecoin LTC

 

Litecoin Nedir?

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından oluşturulan eşler arası bir kripto para birimidir. Kripto para birimi, Bitcoin protokolüne dayanarak oluşturulmuştur, ancak kullanılan karma algoritma, sert kapak, blok işlem süreleri ve birkaç başka faktör. Litecoin, 7 Ekim 2011'de GitHub'da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldü ve Litecoin Ağı, beş gün sonra 13 Ekim 2011'de yayınlandı.

Lee'nin Litecoin'in arkasındaki niyeti "Bitcoin'in lite bir versiyonunu" yaratmaktı ve geliştiricileri her zaman Litecoin'in Bitcoin'in "altını" için "gümüş" olarak görülebileceğini belirtti. Litecoin, blok başına yaklaşık 2.5 dakika olan işlem onay hızını önceliklendirmesinde Bitcoin'den farklıdır. Ancak, Litecoin kullanıcılarının ağ tıkanıklığı nedeniyle işlemlerinin gerçekleştirilmesi için yaklaşık 30 dakika beklemesi gerekebilir.

Litecoin çeşitli satıcılarda kabul edilir, Litecoin Vakfı'nın web sitesinde güncellenmiş bir liste görebilirsiniz.

Litecoin Nasıl Maden Edilir?

Bitcoin'den farklı olarak Litecoin, bellek yoğun Scrypt kanıtını iş madenciliği algoritması kullanır. Scrypt, GPU gibi tüketici sınıfı donanımların bu madeni paraları kullanmasına izin verir, yani Bitcoin madenciliği için artık mümkün olmayan bir şey olan bir Mac veya Windows'ta Litecoin'i tek başına ya da havuzda mayınlayabilirsiniz. Scrypt, tasarım gereği, CPU veya GPU aracılığıyla madencilik yapmak isteyen kullanıcılar için daha erişilebilir, çünkü ASIC tabanlı madencilik platformları Litecoin madenciliği için uygun değildir.

Başlangıçta, Litecoin blok ödülleri 50 Litecoin idi, ancak blok ödülü 2015'te 25'e yarıya indirildi ve 84 milyon Litecoin sert kapağına ulaşana kadar yarıya kadar devam edecek.

Litecoin'i Nerede Saklayabilirsiniz?

Litecoin, çoğu kripto para birimi gibi bir değişimde veya soğuk veya sıcak bir saklama cüzdanında saklanabilir.

İletişim: admin@komsukazani.com