BiTCOiN
BTC

Monero Coin Nedir

 

Monero Nedir?

Monero (XMR), 18 Nisan 2014'te ByteCoin'in çatalı olarak başlatılan özel, güvenli ve izlenemeyen bir kripto para birimidir. Opak olarak tasarlanmış bir blockchain üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı, gizlilik odaklı bir dijital para birimidir. Monero ile, başka hiç kimsenin bakiyelerini veya işlemlerini göremediği için paranız ve gizliliğiniz üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuz söylenir.

Monero, halka imzaları ve gizli adresleri kullanarak gizlilik odaklı bir kripto para birimi olarak çalışır. Çalma imzası, işlemi kimin imzaladığını göstermeyen anonim bir dijital imzadır. Monero platformunda bir gönderenin hesap anahtarları ve blok zincirindeki genel anahtarların bir kombinasyonu ile oluşturulur. Gizli adresler, bir kerelik kullanım için her işlem sırasında oluşturulan rastgele oluşturulan adreslerdir ve bir işlemin hedef adresini ve alıcının kimliğini gizlerler. Gizli işlemleri halka (RingCT) de işlem tutarını gizler; bu özellik Ocak 2017'de tüm Monero ağ işlemlerinin zorunlu bir özelliği olarak eklendi.

Monero, CryptoNote protokolüne dayanır ve Bitcoin'in aksine dinamik bir blok boyutuna ve ücretlerine sahiptir.

Monero'yu Nasıl Maden Edersiniz?

Monero madenciliği tek başına veya bir madencilik havuzuna katılarak yapılabilir. Bitcoin gibi bazı çalışma kanıtı kripto para birimlerinin aksine, madencilik Monero, bir iş kanıtı algoritmasına dayanmasına rağmen, uygulamaya özgü entegre devreler (ASIC) gerektirmez. Monero madenciliği, herhangi bir CPU veya GPU'da, Windows, Mac, Linux ve Android'de yapılabilir, çünkü Monero madenciliği algoritması özellikle "küçük" düğümleri destekler.

Popüler bir Monero madencisi, Coinhive, Mart 2019'da kapandı. Hizmet, web sitesi ziyaretçilerinin CPU'su Monero madenciliği için kullanılacağından, sitenin bir yüzde Monero mayınlı olmasıyla, reklamlara alternatif olarak bir Monero madencilik betiği oluşturarak çalışmıştı. reklam geliri yerine.

Monero'yu Nasıl Kullanıyorsunuz?

Monero, yüksek düzeyde anonimlik ve gizlilik sunan bir kripto para birimi olarak kullanılır.

İletişim: admin@komsukazani.com