BiTCOiN
BTC

Pose Masternode Konsensüs Methodu

Hem sektörden hem de sektör dışındaki kişilerden şu sıralar çokça Masternodelar hakkında soru gelmekte. Masternode sahibi olmak kişilere pasif gelir sağlayan bir sistem olarak görülmekte ve açıkçası doğru. Bu yazıda Masternode sisteminin nasıl işlediğini, mimarisinin neyin üzerine kurulduğunu ve kişilere nasıl pasif gelir sağladığını sizlere anlatacağım.

İlk olarak bir kişinin Masternode olmak için neler yapması gerektiğine bakmakta fayda var. Masternode olmanın temel şartı, elinde belirli sayıda stake tutuyor olmaktan geçiyor. Bu miktar genellikle 1000 birim (1000 Dash, 1000 Telos vb. ) kripto paraya veya tokena denk gelmektedir. Bazı kripto paralar için bu miktar çok büyük olmazken ( 1000 Telos 3.24 USD ) bazı kripto paralar için yüklü miktarlara tekabül etmekte ( 1000 Dash = 80.000 USD ). Pasif gelir konusuna değinecek olursak, bir Dash Masternoduna sahipseniz, yıllık geliriniz ortalama 5,677 USD’ye tekabül ediyor.

Peki bu geliri Masternodelar bize nasıl sağlıyor ?

Masternode konsensüs modeli ilk ortaya atıldığı zamanlarda “Become your own bank “ sloganıyla kendini duyurdu ve bu Dash Coinin çokça ilgi çekmesini sağladı. Masternode olmak için kurallar ve yapılması gerekenler çok basittir, 1000 tane Dash sahibi olduktan sonra bir Linux Ubuntu Sunucunun üzerine kopyala yapıştır yöntemiyle belirli komutlar girerek çok hızlı bir şekilde Masternode haline gelinebilmekte.

Bir kere Masternode olunduktan sonra, sunucu açık kaldığı sürece diğer Masternodelar ile birlikte transactionları işlemeye başlarsınız ve transaction fee ( işlem ücreti ) denilen ücretten payınıza düşen %45'lik kısmı (yazının sonunda açıklayacağım) alırsınız. Bu ücretler sizin belirttiğiniz adrese Dash olarak geçirilir.

Hangi Kripto paranın size ne kadar gelir sağlayacağını ve Masternode kurmanın size ne kadara mal olacağını şu siteden öğrenebilirsiniz;

Peki neden PoS modelindeki gibi en zengin olanların şansının daha yüksek olduğu modelden vazgeçildi ?

İnsanlar olarak gayet makul bir şekilde varlıklarımızın değer kazanmasını ve bize daha fazla gelir getirmesini arzu ederiz, PoS mimarisi biraz daha bu arzunun üzerine kuruluydu ve en zenginlerin varlıklarını (yani kripto paralarını) en çok kollayacaklar olduğu fikrine dayanarak inşaa edildi ve başarıya ulaştı. Ben buna Proof of Selfishness ( Bencillik temeline dayalı Konsensüs modeli ) adını vermekteyim

Peki Pos mimarisinin eksikleri nelerdi ?

Bence bu mimarinin en büyük eksiği zenginlerin orantısız bir şekilde zenginliklerini arttırmasıydı. Ethereum ağında sadece 0,00001 adet Ether sahibi olsanız bile seçilme ve blok işleme şansınız vardır ama imkansıza çok yakındır. Bu orandan dolayı her zaman zengin Mining Pool’lar ( Minerların güçlerini birleştirdiği yerler) zenginliklerine zenginlik katmakta ve aslında PoS ağını manüpile etmektedirler.

Masternode Konsensüs modeli nasıl bu soruna çözüm buldu ?

Mastarnode modelinde en zengin diye bir kavram yoktur, herkes 1000 Dash karşılığında 1 adet Masternode sahibi olabildiği için ilk olarak pool kavramı ortadan kalktı ama bunu ortadan kaldırırken Proof of Selfishness modelini hala işleyebilir halde bıraktılar. Masternode sahibi olan herkes aslında kendi içinde 7/24 işleyen ve para kazanan bir banka haline dönüşmüş oldu. Aynı zamanda 7/24 çalışan Masternodelar sayesinde bloklar çok hızlı işlenebilir ve Kripto para transferleri saniyeler mertebesinde %100 güvenli bir şekilde yapılabilir hale geldi.

Bitti mi ? Hayır

Bu yazıyı yazarken Dash Coinin geliştirdiği yeni kültürden bahsetmeden geçersem ayıp olur. Üstte Masternodeların işledikleri transfer ücretlerinin %45 kadarını aldıklarını söylemiştim, peki geri kalan %55 nerede ?

Geri kalan %55'lik kısımın %45 kadarı Blockchain teknolojilerinin geliştirilmesi ve insanlara tanıtılması için topluluklara aktarılıyor. Mesela Dash için bir projeni varsa, bir proposal yazarak başvurabilir ve ödenek alabilirsiniz. Yıllık ayrılan ödenek ortalama 28 Milyon USD civarında olmaktadır. Yüklenen ve oylanan Proposalları şu siteden takip edebilirsiniz;

Peki bu proposalları kim onaylıyor ?

Yüklediğiniz proposallar herkes tarafından görünüyor ama bizzat Masternode sahipleri tarafından belirlenen süre zarfında oylanıyor. “Evet” oylarının toplamı “Hayır” oylarından %10 fazla olduğu taktirde, para hesabınıza geçiriliyor ve topluluk için bu ödenek ile çalışma yapabiliyorsunuz.

Sona kalan %10'luk kısım, Dash core walletlarının ve projenin geliştirilmesi için geliştiricilere bütçe olarak ayrılıyor. Yapılan iş başına veya aylık olarak geliştiricilere Dash Coin üzerinden para ödeniyor.

Bunu konuyu anlattığım herkesden ortak bir soru gelmekte, Masternode sahipleri bu şekilde yapılan bir dağılımı nasıl kabul edebiliyorlar ?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit, altında çok iyi fikirlerle kurulmuş mimariler barındıran kripto paralar sırf bilinir olamadıkları için listelere giremiyorlar veya pump yedikten sonra listelerden çıkarılıyorlar. Masternode Sahipleri bu dağılımı ne kadar sürdürürlerse, ülkelerdeki tanıtım ve faaliyetler o kadar artacak aynı zamanda teknoloji bütçesiyle birlikte yatırım yaptıkları sistem her geçen gün daha da sağlamlaştırılacak. Sonuç olarak kişiler bu Kripto Para birimini kullanmaya başlayacaklar ve yapılan transactionlar artacak, yapılan transactionlar artınca, Masternode Sahipleri daha fazla para kazanacaklar.

Sonuca bakarsak herkes mutlu oldu, bu yeni fikir tuttu:) Beni mutlu eden tarafsa, bankalara gerçekten gerek kalmayacak oturaklı bir model oluşturuldu. Bence Masternode mimarilerine dayanan ve normal bankalar gibi işleyebilen, nakit kartları olan ( ve çalışan ) mimariler yakın gelecekte hayatımıza girmeye ve sınırları daha çok ortadan kaldırmaya başlayacak.

İletişim: admin@komsukazani.com