BiTCOiN
BTC

Sıcak Cüzdan vs Soğuk Cüzdan

Özellikle Kripto para borsalarından konu açıldığında sık sık ismi geçen bu iki tür kripto para cüzdanını tanımak ve kıyaslamak için bu yazıyı yazıyorum.

Hot Wallet:

Sıcak Cüzdan olarak çevirebileceğimiz Hot Walletların en temel özelliği, internete bağlı cihazların içinde bulunan cüzdanlardır. Canlı olarak kripto paralarınızın sayısını ve değerlerini kontrol edebileceğiniz ve alım satım süreçlerinde traderlara kolaylık sağlayan cüzdanlardır.

Hot Walletlar aynı zamanda Bittrex, Binance gibi kripto para borsalarındaki kullanıcı hesaplarımız gibi düşünülebilir. Eğer saldırgan Binance’nin sunucularını hacklemeyi başarırsa, sizin bu borsalarda tuttuğunuz kripto paralarınızın çalınması çok yüksek olasılıktadır.

Bilgisayarlarımıza ve telefonlarımıza indirdiğimiz cüzdanlar aynı zamanda hot wallet olarak sınıflandırılmaktadır.

Temelde bakacak olursak, akıllı telefonlarımıza ve bilgisayarlarımıza yüklediğimiz cüzdanların hepsi Hot Wallet kategorisine alınabilir. Aslına bakarsanız, lokal cihazlarınızda tuttuğunuz kripto paraların miktarı fazlaysa, kendi bilgisayarınızın hacklenmesi ve sizden bu verinin çalınması çok daha kolay olmakta çünkü kripto para borsalarında çalışan çok fazla güvenlik uzmanı sürekli olarak sistemi savunmakta ve kripto varlıklarınızı korumaktadır.

Cold Wallet:

Tahmin edilebileceği üzere, internete bağlı olmayan bir cihazda tuttuğumuz walletlardır. Genelde büyük kripto para borsaları paritesini sağlamak ve ellerindeki kripto paraların büyük bir kısmını daha güvenli bir ortamda tutabilmek için bu cüzdanları kullanmaktalar.

Bu cüzdanlar bir flash bellek veya sd kart olabileceği gibi, private key( gizli anahtar) ve public key (açık anahtar)’in yazılı olduğu bir kağıt parçası bile olabilirler. Hatta kendinize ait olan private key’i ezberleyerek kendi beyninizi coldwallet yapabilirsiniz.

Aynı zamanda cold wallet için bazı donanımlar geliştirilmiş durumda. bu donanımlar sizin için private keylerinizi saklamakta ve her bir transaction için bir süre bir tuşa basmanızı veya bir extra parola girmenizi istemekte.

Hot Wallet V.S. Cold Wallet

Güvenlik:

İnsanların paralarının önemli bir kısmını Cold Wallet üzerinde tutmasının temel sebebi güvenliktir. Siber Korsanlar internete bağlı olmaya dijital varlıkları çalamazlar ( en azından şu an için ). Aslında bu her zaman yapılan güvenlik geyiklerinin temelini oluşturan muhabbettir.

Buna karşın, hot walletların güvenliği tamamen kişilerin ve 3. Parti yazılım şirketlerine bağlıdır. bu cüzdanların hırsızlığa karşı zaafiyetleri vardır çünkü sürekli internete bağlıdırlar. Bu saldırılara karşı güvenlik önlemlerinin hepsini aldıktan sonra son adımda yapılabilecek en mantıklı şey, bu cüzdanlarda küçük miktarlarda kripto para tutmaktır. Saldırganların dikkatini yüksek miktarlarla çekmenin kimseye yararı dokunmaz.

Kullanım Kolaylığı:

Cold wallet kullanmak çok fazla zahmet barındırmakta. Her kripto değişiminde bir çok süreci tekrarlamak ve cüzdanın güvenliğini yeniden sağlamak zorundasınız. Bu konuda, cold wallet size birikim yapmanız için büyük kolaylık sağlayabilir. Hatta bazı kişiler sırf elimdeki kriptoları harcamayayım diye cüzdanlarını belirli bir süre ulaşamayacakları yerlere koyuyorlar.

Hot Wallet tarafında ise durum epeyice farklı. Kripto varlıklarınızın USD/TRY karşılıklarını anlık olarak takip edebileceğiniz ve trading işlemlerini hızlı yapabileceğiniz bir wallet olarak öne çıkıyor.

Sonuç olarak, kişilerin kullanım alışkanlıklarına göre kullanacakları yöntemler değişkenlik götermekte. Ben şahsen cold walletların kullanımını zor bulmaktayım ama yüksek miktarlarda kripto varlığım olsaydı, yüksek ihtimal cold wallet kullanmanın zorluklarına göğüs germek zorunda kalacak ve kendimi güvene alacaktım.

İletişim: admin@komsukazani.com