BiTCOiN
BTC

Satım Opsiyonu

Satım Opsiyonu

Satma hakkı opsiyon sözleşmesinin Avrupa tipi opsiyon veya Amerikan tipi opsiyon olmasına göre vadede veya vadeden önce kullanılabilir.

Opsiyon işleminde insiyatif alıcının elinde olduğu için satıcı alıcıya göre çok daha fazla risk taşımaktadır. Bu yüzden vadede opsiyon hakkı alıcı tarafından kullanılsa da kullanılmasa da opsiyon işleminin alım satımı sırasında alıcı satıcıya mutlaka bir opsiyon primi öder.

Alıcının opsiyon işleminden dolayı kayıp miktarı en fazla ödediği opsiyon primi kadar olurken kazancı vadede dayanak varlığın fiyatının kullanım fiyatının ne kadar aşağıda olduğuna bağlı olarak artar. Teorik olarak dayanak varlığın fiyatı sıfıra kadar düşebileceğinden kazancı en fazla kullanım fyatı ile ödemiş olduğu opsiyon primi kadar olur. Satıcının ise en fazla kazancı tahsil etmiş olduğu opsiyon primi kadar olup zararı vadede dayanak varlığın fiyatının kullanım fiyatının ne kadar aşağıda olduğuna göre değişir. Teorik olarak dayanak varlığın fiyatı sıfıra kadar düşebileceğinden en fazla kaybı kullanım fiyatı ile tahsil etmiş olduğu prim tutarı arasındaki fark kadar olur.

İletişim: admin@komsukazani.com