BiTCOiN
BTC

ico için stellar

Stellar

Stellar platformu, bir zamanlar Bitcoin işlemlerinin yüzde 70'inden fazlasını gerçekleştiren Mt GOX ve Ripple gibi projelerin arkasındaki isim olan Jed McCaleb ortaklığında kuruldu. Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse Jed, şirketteki payını tamamen satmıştı. Meşhur hack skandalı sonrası ise Mt GOX baştan kodlanmıştı.

Platformda merkezi bulunmayan bir borsa yer alıyor. Bu sayede ICO esnasında satılan token’lar ilk günden itibaren alım satım işlemlerine tabi tutulabiliyor. Buradaki token’lar, diğer platformlardan daha ucuz ve daha hızlı biçimde satılabiliyor. İşlemlerin uzlaşma süresinin 5 saniye ortalamaya sahip olması da önemle belirtilmesi gereken bir husus. Zira Ethereum platformunda bu süre 3,5 dakika olarak hesaplanıyor. Platformda gerçekleşen her 100.000 işlemin maliyeti ise sadece 1 sent.

Stellar'ın web sitesinde şöyle bir açıklama yer alıyor: “Ethereum en etkileyici programlama yeteneklerine sahip olsa da, karmaşık akıllı sözleşmeler gerektirmeyen ICO'lar için en iyi seçimin Stellar olduğuna inanıyoruz.”

Takdir edileceği üzere ICO projelerinin büyük çoğunluğu akıllı sözleşme ihtiyacı duymadan, sadece temel token özelliklerini talep ediyor.

Stellar ile geliştiriciler; C++, Java ve Python gibi aşina oldukları programlama dillerini kullanabiliyorlar. Platform, uzlaşı sağlanması için bir dizi node’un oluşturduğu küme üzerinde çalışan Stellar Consensus Protocol (SCP) isimli prosedürü kullanıyor.

Stellar'da ICO düzenleyen ilk proje olan Mobius, saniyede 1.000 işlem yapabildiklerini ve 2.000’den fazlasını yapmak için “kolayca ölçeklendirebileceklerini” bildirmişlerdi.

Mobius'tan bahsetmişken değinmeden olmaz: Ethereum’u, AOL ve MySpace’e benzeten girişim, 39 milyon dolar toplamayı başarmıştı. 10 milyon dolar civarında fon elde eden SureRemit isimli proje de Stellar’ın başarılı ICO’larından biriydi.

İletişim: admin@komsukazani.com