BiTCOiN
BTC

Bitcoin’in Hash Gücü Nedir? Bitcoin’i Nasıl Etkiliyor?


Dürüst olmak gerekirse, bu sektörde gelişmek istiyorsanız kripto para birimi ve blockchain teknolojisi hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Bir yatırımcı, bir yazar hatta bir programcı olarak. Açıkçası, tüm manzara karmaşıktır ve anlaması zordur, özellikle de “hash gücü” gibi terimlerle karşılaşırsanız ki bu, kripto para piyasasında yeni olanlar için hiçbir şey ifade etmez.

The Next Web, bazı gizemleri ortadan kaldırmak ve bize yardımcı olmak için küçük bir kılavuz hazırladı ve bize Bitcoin’in işlemlerinde ki hash gücünü öğrenme fırsatı verdi. Sizin için bazı önemli noktaları seçtik.
 

En temel biçimiyle hash gücü, Bitcoin ağının işlem gücüdür. Bu yüzden, hash gücü düşük olduğunda, blockchain çok az güce sahiptir. Bunu, kolaylıkla Yakıtı biten bir arabaya benzetebilirsiniz ama daha çok yakıtı olan ancak olabildiğince verimli kullanılmayan bir arabaya benzer. TNW’ye göre:

“SÜREKLİ BÜYÜYEN BLOK ZİNCİRİNE, YENİ BLOKLAR EKLENMEDEN ÖNCE DOĞRULANMIŞ İŞLEM BLOKLARININ BİRLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR. BU İŞLEMLERİN HERBİRİ ZOR BİR MATEMATİK BULMACASINI BAŞARIYLA ÇÖZEREK OLUŞTURULUR. HASH GÜCÜ, AĞIN HER SANİYE BU BULMACAYI KAÇ KEZ ÇÖZMEYE ÇALIŞTIĞININ BİR ÖLÇÜSÜDÜR. HASH GÜCÜ, BİTCOİN AĞININ SAĞLIKLI ÇALIŞTIĞININ BİR GÖSTERGESİDİR. BU, AĞIN OLABİLECEK BİR YÜZDE 51 SALDIRISINA KARŞI DAHA GÜVENLİ OLDUĞU ANLAMINA GELDİĞİNDEN, DAHA DÜŞÜK OLANA KIYASLA DAHA YÜKSEK BİR HASH GÜCÜ TERCİH EDİLİR.”

Yuzde 51 saldırısı, bir madencinin yada bir madenci grubunun, ağın yuzde 50’sinden fazlasını ele geçirmesi ve bu sayede ağın kontrolünü de ele geçirmesidir. Yüzde 51 saldırısı hakkında daha detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Dolayısıyla yüksek hash gücü, doğrulanması gereken daha fazla işlem anlamına geldiğinden ağın kontrolünü ele geçirmek oldukça zordur.

Bitcoin, merkeziyetsiz olduğundan, daha verimli bir hale geldi. Ağa, daha fazla kişi girdikçe bu oran artmaya devam ediyor.

“BİTCOİN AĞI BÜYÜDÜKÇE VE SANİYEDE DAHA FAZLA İŞLEM HESAPLAMASI GEREKTİGİNDEN HASH GÜCÜ ARTAR. DAHA GÜÇLÜ VE ÖZEL ENTEGRE DEVRE (ASIC) MADENCİLİK MAKİNELERİNİN EKLENMESİ, AĞIN HASH GÜCÜNÜ DAHA DA ARTTIRIYOR. BİTCOİN’İN 10 YILLIK ÖMRÜ BOYUNCA, AĞ O KADAR GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE BÜYÜMÜŞTÜR Kİ, SANİYEDE BEŞ BİNDEN FAZLA İŞLEMİ HESAPLAYABİLİR.”

Bitcoin’in, geçtiğimiz birkaç yıl içinde bu büyümesi, değişen hash gücü ve fiyatına yansımış durumda.

Kısacası, hash gücü, adı üstünde güç demektir ve ağ çok fazla güce sahip olduğunda, daha verimli ve daha güvenlidir.

İletişim: admin@komsukazani.com