BiTCOiN
BTC

The DAO’nun Hikayesi

The DAO’nun Hikayesi

‘The DAO’ belirli bir DAO’nun adı; Airbnb’nin merkezi olmayan bir versiyonuyla insanların mülk paylaşımı yaptığı, ‘akıllı kilitler’ üzerine
uzmanlaşan, slock.it ile aynı ekibi paylaşan bir Alman girişimi. The DAO Mayıs 2016’da jeton token başladı. Bir şekilde, proje 150 milyon dolardan daha fazla para toplayarak tarihin en başarılı kitle fonlaması olmayı başardı.


 

The DAO’nun kodu mükemmel değildi ve açık kaynaklı olduğu üzere herkesçe görüntülenebiliyordu, birileri de kötüye kullanacak bir hata buldu. 17 Haziranda, kimliği belirsiz hacker veya hackerlar, The DAO’dan, The DAO’nun yapısını kopyalayan ‘çocuk DAO’ya para aktarmaya başladılar. Aktarma durdurulana kadar hacker 50 milyon dolardan fazla değerde Ether çalmıştı bile.

Fonların çalınma sebebi The DAO’nun kodundaki hata olsa da, yaşanan olay hem Ethereum’un platform olarak ününü hem de DAO konseptinin güvenirliğini fazlasıyla zedeledi. Hatta, Ethereum ağının da ikiye bölünmesine sebep oldu. Ancak önemli olan şu ki, tüm bunlar kodun test edilmesiyle önlenebilirdi. Belki de, DAO’ların gelişiminde bu olay oldukça önemli bir yere sahip; olası açıklıklar göz önüne serildi ve gelecek DAO’lar bu açıkları kesinlikle düşünecek.


İletişim: admin@komsukazani.com