BiTCOiN
BTC

Token Çeşitleri

Token çeşitleri

Şimdi gelin en yaygın token türlerine kısaca göz atalım.

Utility token nedir?

Eğlence parklarını biliyorsunuz değil mi? Atlıkarıncalar, çarpışan arabalar, dönme dolaplar, pamuk şekerler…  Bu tip eğlence mekanlarındaki aktivitelere katılmak için parkın kendine özel para birimine sahip olmak gerekir. İşte bu ödeme çeşidine “utility token” diyoruz.

Sadece eğlence parkının içinde geçerli olan ve sınırları dahilindeki her aktiviteyi yapabildiğiniz bu token’ların kapsamının artırıldığını varsayalım.

Hatta gelin işi daha da ileri taşıyalım ve daha eğlence parkı inşa edilemeden önce bu token’ları satın alabildiğinizi düşünelim. İnşaat bitip park faaliyete geçtiğinde çok ilgi görürse, token fiyatları da zamanla artacaktır. Token’ın değeri arttığı için belki de çarpışan arabalara binmek 10 dolara kadar yükselecektir. Gelgelelim, park inşaat halindeyken ucuza token satın alan ziyaretçi 1 dolar dolar karşılığında aktivitelere katılabilecektir.

Eğlence parkı ile örneğini verdiğimiz sistem, utility token üretmenin ve satın almanın arkasında yatan temel olgudur. Peki, utility token’ları eğlence parkının girişinde satın alabiliyorsak, kripto para token’larını nereden alacağız?

İşte onun cevabı da ICO, yani Initial Coin Offering (İlk token arzı). 

Equity token nedir?

Hisse senedi token’ı diye de anılan bu yöntem ile oluşturulan ICO’lar, geleneksel halka arz (IPO) sistemine oldukça benzer. “IPO nedir?” ya da “halka arz nedir?” diye soracak olursanız, halka arz; hisse senetlerinin kim olduğu bilinmeyen çok sayıda yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla satış olarak tanımlanabilir. Kripto teknolojisine gerek duymayan girişimler tarafından tercih edilirler. Halka arz yatırımcıya ne kazandırırsa, equity token sistemi de benzer fayda sağlar.

Bu sistemde, token sahipleri temettü veya sabit komisyon alırlar. Projenin ilk aşamasından itibaren destek verdikleri için şirket kararları üzerinde de etkili olabilirler.

Credit token nedir?

Adı üstünde, kredi amacıyla üretilen token’dır. Yatırımcılar, girişimlere token ile borç verirler. Yatırımcılar için paralarını değerlendirmenin alternatif bir yoludur. Örneğin, X yatırım yaparsınız ve dönem sonunda X + yüzde 10 elde edersiniz.

Combo token nedir?

Şu ana kadar kafanız karışmadıysa şimdi karışabilir. Zira bazı token’lar birden fazla türe ait olabilirler. Örneğin Sia ve Digix token’ları hem “utility” hem de “equity” token olarak işlem görürler. Steemit isimli token ise yukarıda saydığımız üç türe de uygun seçenekler sunar (Steem, Steem Dollars (SBD) ve Steem Power).

İletişim: admin@komsukazani.com