BiTCOiN
BTC

ICO vs Girişim Sermayesi

ICO vs Girişim Sermayesi


Bu yazıyı okuyorsanız, erken aşamadaki bir şirketin sahibi olmanız ve sermayenizi artırmanın yollarını aramanız kuvvetle ihtimal. Peki şirketiniz için hangi yatırım yöntemi daha iyi? Seçeneklerden biri, eski ve tanıdık bir yöntem olan girişim sermayesi (Venture Capital – VP), yani şirket sermayesi karşılığında paralarını riske atacak bir grup girişim yatırımcısından para toplamak…

Başka bir seçenek ise, İlk Token Arzı (Initial Coin Offering – ICO)… Bu yöntemde internet üzerinden token satın almaya yetecek kadar parası olan herkesten dünya çapında yatırım toplayabiliyorsunuz. Temel olarak ICO, girişimlerin herhangi bir hissedarlık taahhüdü olmadan insanların kendilerini finanse etmelerine izin veren bir buluş denilebilir.

ICO, yatırım toplama sistemleri açısından oyunun kurallarını değiştirecek potansiyele sahipmiş gibi görünebilir. Madem öyle, yatırımcılara hiç hisse vermeden para toplama yöntemi olan ICO varsa, neden hala girişim sermayesi sistemi (VC) çalışıyor? Çünkü her iki sistemin de artıları ve eksileri var. Gelin şimdi bunları masaya yatıralım.


İletişim: admin@komsukazani.com