BiTCOiN
BTC

VC vs ICO: Kitle

VC vs ICO: Kitle

İki sistem arasındaki farkı ortaya koymanın en kolay yolu burada ortaya çıkıyor. ICO, işletmeyle tüketici arasındaki (Business to Customer – B2C) iletişimi temsil ederken, girişim sermayesi (VC) ise işletmeyle işletme arasındaki (Business to Business – B2B) birlikteliğe yoğunlaşıyor.

VC yatırımcıları sektörde tecrübesi olan iş adamlarından meydana geldiği için girişimlere pek çok öneride bulunabilecekleri gibi talep edecekleri kriterler de fazladır. Mükemmel bir fikriniz var, ancak sunacak demonuz, teknik belgeniz, atılacak adımları gösteren şemanız veya ayrıntılı yol haritası yoksa, girişim sermayesi almayı unutun. İlgilenmezler bile… ICO sistemine kıyasla çok daha hazırlıklı biçimde  başvuru yapmanız gerekiyor. Öte yandan, VC yatırımcıları çok daha güvenilirdirler. Projenizi uzun süre desteklemeyi taahhüt ederler ve yatırımlarının hızlı şekilde geri dönüşünü beklemezler.

ICO yatırımcıları kaba tabirle herkestir… Her yerden dahil olurlar. Farklı kıtada yaşayan insanlardan tahmin edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz. Üstelik bunun için halihazırda çalışan bir ürüne sahip olmanız da gerekmez. İyi bir sicile sahip olmanız önemsizdir. Fikriniz yeterince popülerlik yakalarsa, her türlü para alırsınız.

Açıklayıcı bir video, bir YouTube kanalı, web sitelerinde çıkacak banner’lar veya yapacağınız podcast yayınları bile dikkat çekmek ve insanların heyecanlanmasını sağlamak için yeterlidir.

İnsanlara ve dolayısıyla yatırıma çok hızlı ulaşabilme olanağınız bulunsa da, ICO’lara katılan kişilerin hızlı alım satım işlemi hedeflediklerini unutmayın. Bir başka deyişle, yatırımcıların çoğu hızlı kâr elde etmek için token’ları bir anda satmaya başlayabilirler. En ufak endişe duyduklarında hemen token’larını satıp uzaklaşmak isteyebilirler. Bu durum projenizin kolunu kanadını kırabilir.


İletişim: admin@komsukazani.com