BiTCOiN
BTC

Bitcoin ile ilgili uyarılar

Bitcoin ile ilgili uyarılar

Ülkenizdeki yasal durumu

Bitcoin şüphesiz kolluk kuvvetlerinin, vergi dairelerinin ve yasa düzenleyecilerinin ilgisini çekiyor. Anlamaya çalıştıkları şey ise kripto paranın var olan düzendeki yeri. Bitcoin faaliyetlerinizin ne kadar yasal olduğu size, yaşadığınız yere ve Bitcoin ile yaptığınız eyleme göre değişiyor. Aslında cevap çoğu ülke için basit: Bitcoin'i yasadışı bir şeye harcama yapmak için kullanmıyorsanız yasaları çiğnemiş değilsiniz.

Bir süredir piyasada bulunan Bitcoin ile ilgili hükümetlerin yasal durumları ile ilgili karar vermek için yeterince vakti oldu. Eylül 2017 itibariyle Bitcoin yalnızca Vietnam, İzlanda, Bolivya, Ekvador, Kırgızistan ve Bangladeş'te yasaklanmış durumda. Diğer ülkeler ise bu konuda bir aksiyon göstermiş değil. Tayland ve Rusya ise ilk önce tüm dijital para birimlerini yasakladı fakat bu karardan kısa sürede caydı. Şu anda Rus yetkililer Bitcoin'i ve diğer dijital para birimlerini yasadışı işlemleri önlemek adına resmi olarak tanımayı düşünüyorlar. (vedomosti).


Koruma riskleri

Çoğu borsa ve cüzdanın kullanıcılarından kimlik doğrulama istemesine rağmen bankalar kadar güvenli olmadıklarını hatırlatmakta fayda var. Borsanın kapanması veya hackerlar tarafından soyulması durumunda kullanıcılarına sundukları garanti ya oldukça sınırlı ya da hiç yok. Ünlü Çin borsası Mt Gox konkordato ilan ettiğinde benzer bir durum yaşanmıştı ve kullanıcıların 750 bin Bitcoin'i geri döndürülemez bir şekilde kaybedilmişti. Bitcoin dünyanın çoğu yerinde geleneksel para birimleriyle aynı yasal statüye sahip olmadığı için yetkililer hırsızlara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda emin değil. Kullanıcılarının zararlarını kendi içlerinden birinin yaptığı hırsızlıktan sonra temin eden borsalar var fakat Bitcoin'in şu anki durumunda yasal olarak bunu yapma zorunlulukları yok.

Dahası, kullanıcının güvenlik ve şifreleriyle ilgili kusurundan dolayı bir hırsızlık yaşanması durumunda parayı geri almanın hiçbir garantisi yok. Hatta kimi bankalar düzenlemelerdeki belirsizlik nedeniyle dijital para ile yapılmış işlemlerden elde edilen parayla çalışmayı reddediyorlar.

İletişim: admin@komsukazani.com