BiTCOiN
BTC

Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin satın al tuşuna basarak tek bir ekrandan alım yapabileceğiniz mobil uygulamalar yakın zamanda gelebilir. Ancak şimdilik biraz daha dolaylı yollar izlemek gerekiyor. Bazıları internet bağlantısı veya Bitcoin cüzdanı gerektirmeyen yöntemlerden ihtiyacınızı karşılayan birini seçebilirsiniz.

ATMler


Oldukça yeni bir konsept olmasına rağmen Bitcoin ATMleri dünya genelinde görülmeye başladı ve sayıları gitgide artıyor. ATMler standart döviz ücretinin yanında %3-%8 arası bir komisyon da alıyorlar fakat kullanıcılara oldukça özel bir satın alma süreci yaşatıyorlar.

Tek yapmanız gereken ATM'ye nakit para yatırmak ve mobil cüzdanınızdaki QR kodu taratarak veya parayı cüzdanınıza nasıl aktaracağınızı anlatan fişi teslim alarak Bitcoininizi almak. Bitcoin'in artan popülerliği ile beraber bu ATMlerin de kripto para satın almanın yaygın bir yolu olması olası.

Bitcoin'in yasaklandığı ülkelerde Bitcoin ATM'si bulmak tabi ki mümkün değil. Size en yakın Bitcoin ATM'sini CoinATMRadar gibi harita hizmetleriyle bulabilirsiniz.

Hediye kartları


Bitcoin, hem anonim olması hem de kimi zaman nakitten daha ucuz olması sebebiyle hediye kartları için sıkça kullanılıyor. Tam tersine hediye kartlarını da Bitcoin satın almak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken herhangi bir mağazanın hediye kartını satın almak, bazı satıcıların hediye kartı kabul ettiği PaxfulLocalBitcoins gibi bir Bitcoin borsasına giriş yapmak ve satın alma sürecini tamamlamak.

Satıcıya bağlı olarak kartın arkasındaki hediye kodunu veya kartın fişini görmek isteyenler, ya da sadece online veya e-kod ile yetinenler olabilir. Satın alma sürecinde satın almak istediğiniz miktarda Bitcoin website tarafından otomatik olarak tutulur, yani hediye kartı bilgilerinizi satıcıya vermek tamamen güvenli.

Değerlerinin %60'ına kadar hediye kartı satan online mağazalar bulunuyor, bu nedenle hediye kartı ile Bitcoin satın almak oldukça karlı olabilir. Hediye kartları aynı zamanda kurdaki dalgalanmalar düşünüldüğünde Bitcoin saklamak için mükemmel bir yol olabilir. Yine de Bitcoin satın alırken izlenilen diğer tüm yollar gibi dolandırıcılara karşı dikkatli olmalı ve yalnızca güvenilir satıcılardan almalısınız.

Borsalar


Potansiyel bir Bitcoin alıcısı kendini birbiriyle rekabet içinde olan borsaların arasında bulacaktır. Doğru olanı seçmek, içlerinde belki de en önemlisinin lokasyon olduğu birçok farklı faktöre bağlı. Borsaların hükümet tarafından denetlenmesi ve KYC (müşterini tanı) ve kara para aklamayı önleme gerekliliklerini karşılaması gerekir. Bu nedenle bir borsada hesap oluşturmak ve işlem yapmaya başlamak için bazı ayrıntılı bürokratik prosedürlerden geçmeniz gerekir. Çoğu borsada işlem yapabilmeniz için hesabınızı var olan bir banka hesabınızla bağlamanız gereklidir ve bu nedenle kimlik bilgileri sürece dahil olur, ki bu da Bitcoin kullanıcılarının anonimliğini geçersiz kılıyor.

Yine de borsalar eşsiz satın alma imkanları sunuyor. İster kurumsal kullanıcılar için gelişmiş bir platform ister tek seferlik kullanım için basit bir çözüm arıyor olun, ihtiyacınızı karşılayacak bir borsa muhakkak bulacaksınızdır. Dahası, çoğu platforma hem masaüstü hem de mobil cihazlarla erişim sağlayabilir ve istediğinizden işlem yapabilirsiniz. Borsaların ödeme seçenekleri, güvenlik seviyeleri, satın alma limitleri, ücretleri ve doğrulama gereklilikleri değişkenlik gösteriyor.

Partnerimiz Cryptoradar ile farklı kripto para borsalarını fiyatlar, özellikler, değerlendirmeler ve daha birçok özellik açısından karşılaştırabilir ve ihtiyacınıza göre size en uygun borsayı bulabilirsiniz.

Bitcoin Borsaları

Borsa listesi Kripto Para Piyasa Değerlerine dayalıdır.

İsim

Ödeme yolu

Güvenlik

Doğrulama seviyeleri

Ücret

Bitfinex

Banka havalesi, Ethereum, Dash Monero, Zcash

2 adımlı doğrulama, evrensel ikinci faktör, çekim koruması, İleri düzey API anahtar izinleri, e-posta şifreleme

Kripto para hesapları için gerekli değil, USD ve EUR hesapları için kimlik doğrulama gerekli

0% - 0.1%

BitFlyer

Banka havalesi, Kredi Kartı, Bitcoin

Gerçek insanlar işlemleri onaylıyor, soğuk depolama

Sadece e-posta ile hesap oluşturma, diğer özellikler için ek doğrulama gerekli

0.01%-0.15%

BitStamp

Ağ havalesi, Kredi Kartı,

SEPA transferi, SWIFT transferleri

2 adımlı doğrulama, Commission de Surveillance du Secteur Financier tarafından denetlenen borsa

Kimlik doğrulama (Kimlik kartı, ikametgah ispatı)

0.1%-0.25%

BTCC

Banka havalesi

SSL şifreli trafik, gerçek zaman dahili kontroller, soğuk depolama

Kimlik doğrulama (Kimlik kartı)

0.1%-0.2%

Coinbase

Ağ havalesi, banka hesabını direkt olarak Coinbase'e bağlama, Banka havalesi, Kredi Kartı, Paypal

Kasa özelliği (bir hesabı iki veya daha fazla kullanıcı ile paylaşma, her işlem tüm kullanıcıların onayını gerektiriyor), ABD vatandaşları için FDIC sigortası, soğuk depolama

Kimlik doğrulama (Kimlik kartı), limit artırma için kredi kartı doğrulama


 

1,49%-3,99%

GDAX

Banka havalesi, Kredi Kartı

2 adımlı doğrulama, şifreli e-posta hizmeti, soğuk depolama

Kimlik doğrulama (Kimlik kartı)

0.01%-0.25%

Gemini

Bitcoin, Ethereum, Ağ havalesi ve ACH

2 adımlı doğrulama, ABD vatandaşları için FDIC sigortası, soğuk depolama

Kimlik doğrulama (Kimlik kartı)

0.25%

itBit

Ağ havalesi

2 adımlı doğrulama, ABD vatandaşları için FDIC sigortası, soğuk depolama

Kimlik doğrulama (Kimlik kartı, ikametgah ispatı)

Yok

Kraken

Banka havalesi, Altcoinler

2 adımlı doğrulama, hesap kurtarma için ana anahtar, master key for account recovery, küresel kurma kilidi, şifreli e-posta hizmeti

Tam isim, doğum tarihi, ülke, telefon numarası, adres doğrulama

0.16% - 0.26%

Çoğu borsa alım satımın yanı sıra Bitcoin cüzdanı hizmeti de sunuyor; yine de bu paranızı saklamanın muhtemelen en güvensiz yolu. Denetlenen finansal kurumlar olmalarına rağmen Bitcoin borsaları normal bankalar seviyesinde güvenlik temin etmiyor. Siber saldırılara açıklar ve kullanıcıların paralarıyla beraber kepenk kapatma ihtimalleri var. Sonuç olarak borsalar, kripto paralarla günlük işlemler yapmak için kurtarıcı bir seçenekken bazı kullanıcılar için ise bürokrasi, potansiyel riskler ve anonimliğin olmaması gibi sebepler nedeniyle uygun değil.

P2P
Bitcoin işlemlerinizin anonim olarak kalmasını tercih ediyor, banka işleriyle uğraşmak istemiyor ve büyük bir şehirde yaşıyorsanız bir satıcıyla yüzyüze görüşerek Bitcoin satın almak sizin için en kolay yol olabilir. LocalBitcoins bu tür işlemlerle ilgili website ve forumlar arasında en bilinir olanı, aynı zamanda iki tarafın da güvenliğini sağlamak için emanet hizmeti sunuyor.

Bitcoin ilk ortaya çıktığı zamanlarda bu tür alım satımlar genellikle satıcının evinde yapılırdı. Bitcoin'in popülerliğinin artmasıyla dolandırıcılara karşı duyulan endişe de arttı ve insanlar bazı önlemler almaya başladı. Günümüzde bu işlemlerin çoğu halka açık yerlerde yapılıyor ve yüklü miktar nakit para taşırmış gibi önlemler alınması gerekiyor. Bunun yanında, satıcının aktarımı onaylaması gerekiyor yani akıllı telefon veya laptop gibi bir cihaza ve internete erişime de ihtiyacınız olacak.

Birebir görüşmeye açık olmayanlar yerel Bitcoin buluşmalarına katılabilir ve Bitcoin satın alırken süreçle ilgili bilgilerini de zenginleştirebilirler. Buluşmalar hakkında bilgi meetup.com ve benzeri sitelerde bulunabilir.

Tabi ki, işlem yapmak için satıcıyla özellikle yüzyüze görüşmenize gerek yok. Bazı satıcılar internet üzerinden de satış yapıyor fakat paranızı kaybetme riskiniz oldukça yüksek olduğu için dikkatli olmalısınız. Teslimi garantileyen PayPal gibi servisleri kullanmak mümkün ama günümüzde çoğu satıcı Bitcoin'in devamlı dalgalanan kuru nedeniyle geri alınamayacak olan nakit parayı tercih ediyor.

Satıcıya bağlı olarak borsa ücretinin yanında %5-%10 arası gizlilik ve uygunluk ücreti ödemeniz gerekebilir. Kimi satıcılar toplam ücret ile ilgili buluşmadan önce pazarlık yaparken kimisi de işlem anındaki kur üzerinden satış yapacaktır. Bitcoin'in değerinin ani değişimlerine önlem olarak ikinci seçenek daha uygun.

Yatırımcı fonu


Yatırımcı fonları, yatırımcılarının fonlar oluşturulurken satılan belirli bir sayıdaki hisselerinin parasının bir araya getirildiği kolektif bir yatırım çeşididir. Yatırım dünyasının ilgi odağı haline gelen Bitcoin için de bir yatırım fonu oluşturulması gecikmedi.

İlk kez halka açık olarak işlem yapılan Bitcoin yatırım aracı olan Bitcoin Yatırım Fonu (BIT) insanlara direkt olarak satın almadan veya depolamadan kripto paralarla işlem yapma imkanı sunuyor. BIT sadece Bitcoin'e yapılan bir yatırım ve değerini tamamen Bitcoin'in fiyatından alıyor. Fon güncel olarak 1.8 milyar dolar piyasa değerine ulaştı ve iki yıl içinde değeri yüzde bin 600 artmış oldu. Yüksek performans rakamlarına rağmen bazı yatırımcılar bunun patlamak üzere olan bir balondan başka bir şey olmadığını düşünüyor.

Bitcoin Yatırım Fonu türünün ilk örneği ve bu durum değerinin haddinden fazla artmasına büyük katkıda bulunuyor. Piyasaya giren benzer yapıdaki fonlar hakkında bazı spekülasyonlar yapıldı ama BIT hala piyasanın en büyük oyuncusu durumunda. Kripto para piyasası geliştikçe şüphesiz benzer fonlar piyasaya girecektir. Bu durum BIT'nin üstünden baskıları almakla birlikte Bitcoin'in dünya geneli bir para birimi olma durumunu da pekiştirecektir.

İletişim: admin@komsukazani.com