BiTCOiN
BTC

Cüzdan türleri

Cüzdan türleri

Masaüstü

Masaüstü cüzdanları kullanıcının bilgisayarında kurulur, birikim üstünde tam hakimiyet sunar ve görece güvenlidir. Kullanıcılara ağ bloklarını indirme ve paralarının güvenliğini kontrol etme imkanı sunan kalın cüzdanların yanısıra blok indirmeyi gerektirmeyen ve taşınabilir bir cihaza kolaylıkla indirilebilen ince cüzdanlar gibi iki türü bulunur.

Mobil

Mobil cüzdanların asıl avantajı paranın her zaman kullanıcıların elinin altında olması. QR kodunu taratarak ödeme yapmak oldukça kullanışlı bir yöntem. Hatta kimi durumlarda kullanıcılar akıllı telefonlarının yakın mesafe özelliğini kullanarak tek bir tıkla hiçbir bilgi girmeden ödeme yapabilirler.

Mobil cüzdanların ortak bir özelliği de tam olarak Bitcoin kullanıcısı olmamaları. Bitcoin'i tam olarak kullanmak için devamlı büyüyen ve birkaç gb depolama alanı gerektiren blockchain'i tümüyle indirmek gerekiyor.

Online

Web tabanlı cüzdanlarda kullanıcının özel anahtarı bir başkası tarafından kontrol edilen ve internete bağlı sunucularda depolanır. Kullanıcılara istedikleri yerden istedikleri cihazda hesaplarına erişim imkanı sunsa da, sunucunun hacklenmesi veya hizmeti veren kurumun Bitcoin'lerinizi ele geçirmesi riskini taşıyor. Bu risk yine de bazı güvenlik önlemleriyle büyük ölçüde düşürülebilir.

Donanım

Donanım cüzdanları özel anahtarlarınızı saklayan ve işlem yapmanıza yardımcı olan taşınabilir cihazlardır. Birkaç farklı türde donanım cihazı mevcut fakat hepsi kullanıcıya istedikleri miktarda parayı ceplerinde taşıma imkanı sunuyor.

Kağıt

Bitcoin saklamak için en güvenli yollardan biri olan kağıt cüzdan, belirli bir hizmet kullanarak oluşturulmuş iki QR koddan oluşuyor. QR kodlardan biri gönderilen coin'leri almak için kullanılırken diğeri ise adresinizde bulunan Bitcoin'leri harcamak için kullanılan özel anahtar.

İletişim: admin@komsukazani.com