BiTCOiN
BTC

Ether Ticaret Stratejileri

Ether Ticaret Stratejileri

Tutma

Al-ve-tut, genel yatırımcılar arasındaki en yaygın stratejilerden biri, zira açık ara farkla en kolay ve en az uğraş gerektiren yöntem. Hisselerin satın alınıp uzun süreyle tutulmasını gerektirdiği için, bazen bu stratejiye uzun vadeli strateji de denir.


Al-ve-tut yatırımcıları, genellikle güçlü ve itibarlı bir şirket seçer, hisselerini alır ve piyasa durumlarına aldırmaksızın bu hisseleri tutarlar. Kripto para birimleri arasında, tartışılmaz piyasa liderleri Bitcoin ve Ethereum. Değerleri halen daha dalgalanmaya devam etse de, yakın zamanda dibe vurması beklenmiyor. Erken zamanda BTC veya ETH satın alan birçok insan, şu anda ödüllerini toplarken, birçok uzun vadeli yatırımcı da hala onlara katılıyor.

Bu stratejinin muhtemelen en önemli yararı, zaman ve enerji tasarrufu. Temel olarak, tek yapmanız gereken Ether coin’leri almak ve onları güvenli bir yerde tutmak. Al-ve-tut takascısı olarak, düzenli olarak haberleri, bilgileri, fiyat geçmişlerini ve genel piyasa performansını kontrol etmenize gerek yok. Dolayısıyla, diğer aktif tüccarlara oranla çok daha az işlem yapacağınız için, bu yolu seçmek demek, portföyünüzün uğraş gerektirmeyeceği, düşük stres ve düşük işlem ücretleri demek.


Al-ve-tut her ne kadar diğerlerinden daha güvenli bir strateji olsa da, özellikle kripto paralarla uğraşırken, risksiz değil. Uzun vadeli tüccarlar, kısa dönem fiyat dalgalanmalarından yararlanamazlar; aynı zamanda bazı insanlar için piyasada aktif olmamak zor olabilir. Ek olarak, bazı olaylar Ether fiyatını ciddi derecede etkileyebilir, mesela, ünlü DAO hack’i ve bunu takip eden Ethereum’un ikiye bölünmesi Ether fiyatlarını oldukça düşürdü. Ama Ether o zamandan beri kendini toparlamakla kalmadı, fiyatına yüzlerce dolar ekledi; düşüşten sonra varlıklarını satmayanlar ise, şu anda ciddi bir karın keyfini sürüyorlar.

Bu stratejinin kritik bir özelliği ise sonundaki satış. Al-ve-tut tüccarlarının iki seçeneği var; ellerindeki tüm coin’leri tek seferde satıp çıkış yapmak veya fiyat yeni bir yükseğe ulaştıkça parçalar halinde satmak. Elbette, Ethereum iflas ilan edecek, veya proje birden kapanacak olursa, Ethereum ekibinin bir üyesi ciddi bir problem veya hırsızlıktan bahsederse, ve proje ciddi strateji değişimlerine gidecekse, kayıp yaşamamak için erken satmak gerekebilir.

Aktif ticaret

Aktif ticaret beraberinde piyasaya daha derin bir dalış getirirken, al-ve-tut’a oranla çok daha fazla zaman, bilgi ve deneyim gerektiriyor. Geleneksel menkul kıymet ticaret dünyasında, aktif takasın birkaç yolu var. Ancak biz, kripto paralarla uğraşıyoruz; tamamen yeni ve oldukça tahmin edilemez bir piyasa, dolayısıyla geleneksel stratejiler burada işe yaramayabilir.

Eğer aktif takas yapacaksanız, temel olarak Ether fiyatlarını tahmin ediyorsunuz, bu da günlük, hatta saatlik olarak piyasayı ve Ether fiyat dalgalanmalarını takip etmeniz gerekecek demek. İlgili haber yazıları, duyurular ve görüşler aktif bir tüccar için olmazsa olmazlar, çünkü bunlar fiyatları oldukça etkileyen şeyler.

Aktif ticaretin altın bir kuralı vardır; düşükten al, yüksekten sat. Temel olarak, yapmanız gereken tek şey, Ether fiyatı piyasaya göre düşene kadar beklemek, coin satın almak ve fiyat yükseldiğinde satmak. Sadece döviz kuruna bakarak, fiyattaki dalgalanmaları takip edebilirsiniz. Alternatif olarak, TradingView gibi takas araçlarıyla, belirli bir miktara düştüğünde veya satmak istediğiniz yükseğe çıktığında haber alabilirsiniz. Bu tür ticaret araçları çoğunlukla ücretli olsa da, aktif bir tüccarsanız buna değer.


Aktif tüccarların karşılaşabileceği muhtemel bir sorun, karı güvenceye almak. Birçok borsa, kullanıcıların yerel yasal para birimlerini tutmasına izin vermiyor veya bunu oldukça zorlaştırıyor. Bu da, her başarılı satıştan sonra, günlerce sürebilecek ve beraberinde ücretlendirmeleri getirebilecek bir işlem gerektiriyor; parayı banka hesabınıza çekmek. Sonra da, yine alım yapmak için, parayı borsaya göndermeniz gerekecek.

Buna bir olası çözüm, Tether; yatırım veya takas yapılmayan bir kripto para birimi. Bunun yerine, dolara sabitlendiği için, bir takas yolu olarak kullanılıyor, yani bir Tether her zaman yaklaşık 1$ değerinde olacak. Karınızı güvence altına almak veya kayıplarınızı kurtarmak için Ether’inizi Tether’e çevirebilir, alım yapmaya hazır olduğunuzda Ether ile takas edebilirsiniz.

İletişim: admin@komsukazani.com