BiTCOiN
BTC

Gereksinimler

Gereksinimler

IPO nedir? Halka arz süreci

Resmi borsalarda listelenmek, yani halka arz (IPO) edilebilmek için, belli bir kazanç eşiğinin aşılması, iyi bir ticari sicil sahibi olmak ve resmi başvurular yapmak gibi yerine getirilmesi gereken uzunca bir liste vardır. Geleneksel halka arz; düzenlemelere ve yasal prosedürlere uygunluk kontrolünün yapılması nedeniyle uzun bir süreç olarak karşımıza çıkar. Diğer bir gereksinim de prospektüs ismi verilen şartnamedir. Prospektüs, halka açılma niyetinin yasal beyanını temsil eder ve potansiyel yatırımcıların bilinçli karar vermesine yardımcı olmak için şirket ve yaklaşmakta olan halka arz ile ilgili temel bilgileri içermelidir. Yani, halka arz için avukatlara, bankalara ve epeyce sabra ihtiyacınız var.  

ICO nedir? ICO nasıl başlatılır?

ICO’lar (Initial Coin Offering) herhangi bir düzenleyici çerçeveye veya yasal protokole bağlı kalmayı gerektirmediğinden, çoğunlukta ticari sicile sahip olmayı bile şart koşmaz. Projelerin kendilerini ve işlerini tanımlamak üzere bir teknik doküman (white paper) hazırlarlar, o kadar.

Halka arza kıyasla ICO süreci çok daha kısa sürede tamamlanır. Tıpkı halka arz işlemlerindeki prospektüs gibi ICO projelerinde de teknik doküman (whitepaper) bulunur, ancak diğeri gibi önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde hazırlanma gibi bir şartı bulunmaz. Hatta kimi ülkelerde, whitepaper dokümanları yasal bir belge olarak kabul edilmez. ICO hayata geçirmek için programcı ekibe ve internete ihtiyaç vardır. Hepsi bu kadar!

Yatırımcı perspektifi

Halka arz nasıl satın alınır?

Eğer yaşadığınız ülkede bulunan bir şirkete yatırım yapıyorsanız işlem doğrudan gerçekleşebilir. Gelgelelim yabancı bir şirkete yatırım yapmak isterseniz genellikle ek yasal prosedürlere maruz kalırsınız. Bu nedenle muhtemelen bir aracı hizmetinden yararlanmanız gerekecektir.

ICO yatırımı nasıl yapılır?

En iyi kısmı burası… ICO’ya yatırım yapmak için ihtiyacınız olan tek şey internet erişimidir. Herhangi bir şirketin, herhangi bir token’ını, herhangi bir ülkeden satın alabilirsiniz. Bunun tek istisnası, menkul kıymet olarak tanımlanan bazı ABD projeleridir. Bu projeler ABD vatandaşları için geçerli değildir. Bu tip projelerin ülke içinde yatırım toplaması için halka arz benzeri bir raporlama yapmaları gerekir.

İletişim: admin@komsukazani.com