BiTCOiN
BTC

ICO vs. IPO – ICO ile Halka Arz Arasındaki Temel Farklar


Eskiler der ki; paran varsa bankada tutma, bırak paran senin için çalışsın.

Finans dünyasını değiştiren kripto para birimi teknolojisi, bize yepyeni bir yatırım seçeneği sundu: İlk Token Arzı (Initial Coin Offering – ICO)… Bunun çok net bir anlamı var: Paranız varsa ve yatırım yapacaksanız, ya geleneksel halka arz (Initial Public Offering – IPO) seçeneklerini değerlendireceksiniz ya da ICO başlatmış genç bir girişime kol kanat gereceksiniz. Peki hangisini seçmeli? IPO ve ICO arasındaki farklar nelerdir?

ICO ile IPO arasındaki ilk ve en temel fark:

Halka arz, genellikle ayakları yere basan, uzun süredir faaliyet gösteren şirketlere özeldir. Oysa ICO başlatan girişimler çok daha gençtirler ve risk oranları çok daha yüksektir. Örnekle açıklayalım: 40 yıldır bahçe ekipmanları üreten şirketin sahibi IPO ise, babasının garajında yeni nesil bilgisayar geliştirmeye çalışan 18 yaşındaki teknoloji meraklısı genç ICO olur.

İlk örnek; insanlar tarafından bilinen, kârlı, sağlam bir banka hesabına sahip ve olumlu ticari sicili olan bir isme ait. İkinci örnek ise bu saydıklarımızın hiçbirine sahip olmak durumunda değil. Riski de potansiyel kazancı da yüksek. Garajdaki bilgisayar dâhisi yeni Steve Jobs da olabilir, birkaç yılda unutulup gidecek bir isim de…

İster genç ve adı sanı duyulmamış bir bilgisayar dehasına, isterseniz de saygın ve orta yaşlı bir iş adamına yatırım yapmayı tercih edin, her ikisinde de amaç aynıdır: İşinizin büyüyeceğini ve kârınızın artacağını umarsınız.

Şimdi gelin IPO ve ICO arasındaki farkları karşılaştıralım:

İletişim: admin@komsukazani.com