BiTCOiN
BTC

Yatırımcıların kazancı

Yatırımcıların kazancı


Her iki tür yatırımcının da çok şanslı olduğunu ve yatırımlarının kârlı olduğunu varsayalım. Karşılığında ne alınacak?

Halka arz ne kazandırır?

Halka arz yoluyla elde edilen hisse senetleri, şirketin gelecekteki kazançları üzerinden hak iddia etmeyi temsil eder. Şirket, yıl içindeki kazancına bağlı olarak hissedarlara yıllık olarak temettü ayırır. Para kazanmanın bir başka yolu da şirkete erken aşamada yatırım yapmak ve değeri yükseldiği zaman hisseyi satmaktır.

ICO’dan ne kadar kazanılır?

Bilinmesi gereken en önemli konu, token’ların projenin sahipliğini sağlamamasıdır. ICO projelerine yatırım yapanlar, token’ların nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak farklı şekillerde gelir elde edebilirler. Girişimler; token’ları satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz sabit bir fiyat verebilirler, önceden belirlenmiş meblağın üzerinde kazanç sağlamaları durumunda bunları yatırımcılarına dağıtabilirler ya da ofis kapılarını yatırımcılarına açıp her gün ücretsiz yemek yeme fırsatı sunabilirler. Yatırımcının kazancı her ne olacaksa, projenin whitepaper dokümanında bu detaylar önceden yazılmıştır.

Buraya kadar anlatılanlardan, halka arzın ICO'dan daha güvenli olduğu anlamı çıkarılabilir. Bu durum her zaman geçerli olacak diye bir kaide yok. Tüm resmi başvurulara, güçlü altyapısına ve yıllara dayanan deneyimine rağmen her şirket günün birinde iflas edebilir. Bu durumda yatırımlar da batacaktır. Diğer taraftan gelecek vadeden bir ICO projesini seçerseniz, daha az bürokrasiyle uğraşıp çok daha fazla para kazanabilirsiniz. Her iki durumda da, paranızın karşılığını alacağını düşündüğünüz projeyi iyice araştırmalı, tüm imkanlarınızı kullanarak projenin detaylarına hakim olmaya çalışmalısınız.

İletişim: admin@komsukazani.com