BiTCOiN
BTC

ICO'lar nasıl değerlendirilir?

ICO'lar nasıl değerlendirilir?

Piyasada sürüsüne bereket ICO var ve bunların her biri potansiyel yatırımcıları için yüksek kazanç ve birbirinden özel avantajlar vadediyor. Lakin, projelere balıklama atlamadan, güç bela kazandığınız paranızı projenin geliştiricilerine göndermeden önce, üretilen projelerin hiç azımsanmayacak kısmının başarısızlıkla sonuçlanacağını, hatta dolandırıcılık vakasına dönüşebileceğini aklınızın bir kenarında tutun.

Unutmayın ki kripto para birimleri ve Ethereum platformunun geneli, bugün için bile deneysel bir teknoloji. ICO'ların büyük çoğunluğu Ethereum üzerinde çalıştığından, onlar da kendilerini deneysel birer mekanizma olarak tanımlarlar. Deyim yerindeyse ICO’lar, deneysel bir mekanizmanın üzerinde yapılan deneyden başka bir şey değiller.

Bir çırpıda söylemek gerekirse; ICO düzenlemiş tipik bir projenin mutlaka resmi web sitesi bulunmalı, proje hakkında mümkün olduğu kadar fazla bilgi içeren teknik makalesi (white paper) olmalıdır. Bunlar sayesinde ekip hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ekibin tecrübesi, yol haritası, projenin hedefleri ve hedeflerine nasıl ulaşacakları gibi detaylar bu şekilde öğrenilebilir.

 

Yatırım yapmadan önce bilmek gerekir ki, ICO döneminde hiçbir girişimin tamamen çalışan bir ürünü bulunmaz. Kabaca tarif etmek gerekirse ICO kampanyası denilen olgu, “İşte fikrimiz bu. Projemizi bu şekilde hayata geçirmeye çalışacağız. Lütfen bunun için bize biraz para gönderin” demekten ibarettir. Kampanyanın mümkün olan her yönünü değerlendirmek ve paranızı buraya aktararak kendinizi riske atıp atmadığınıza karar vermek tamamen size bağlıdır.

Öte yandan riske girmenin zaman zaman yüksek kazançla döneceğini de bilmek gerekir. Söz gelimi EOS isimli proje, ortaya çalışan herhangi bir ürün ya da platform koymadan ICO kampanyası düzenledi ve sadece beş günde 185 milyon dolar topladı. Dahası, token’ları ilk aşamada 0,925 dolardan işlem görürken, ICO'nun duyurulmasından birkaç gün sonra 5 dolara fırladı. Biz bu satırları yazarken EOS token’ları 8,3 dolardan işlem görmeye başlamıştı. Dolayısıyla, bu projenin erken dönem yatırımcıları, yazının yazıldığı anda token’larını satmaya karar verselerdi, kazançları neredeyse on kat olacaktı.

İletişim: admin@komsukazani.com