BiTCOiN
BTC

RippleNet nedir?

RippleNet nedir?

RippleNet, uluslararası ölçekte para göndermek ve almak amacıyla Ripple tarafından geliştirilen bir ağ olarak tanımlanabilir. RippleNet teknolojisinden faydalananlar arasında bankalar ve finans hizmetleri sunan kurumsal ödeme şirketleri bulunuyor.

Gelin, RippleNet’in çalışma mantığını açıklayacak basit bir örnek verelim: İstanbul’da yaşanan Ahmet’in elinde, misafirden kalan açılmamış bir kutu çikolata var. Bir yandan da hafta sonu oynanacak derbi maçına gitmek istiyor. İzmir’de yaşayan Ayşe’de ise nadir bulunan eski bir madeni para var. Bir kutu çikolata karşılığında bunu vermeye razı. Üçüncü olarak Ankara’da yaşayan ve eski para koleksiyonu yapan Mehmet’in elinde hafta sonu oynanacak derbi maçının bileti var. İşi dolayısıyla maça gidemeyecek.

Örneğini verdiğimiz bu üç kişi, geleneksel yöntemler aracılığıyla asla birbirlerini bulamayacak ve maddi değerleri net biçimde ölçülemeyen bu varlıkları değiş tokuş edemeyecekler.

Ripple ekosistemi içinde ise sadece şunu demek yeterli: “Hey, elimde açılmamış bir kutu çikolata var, karşılığında derbi maçına bilet istiyorum!” Oluşturulan talebin ardından sistem, isteği yerine getirebilmek için en kısa ve en ucuz kombinasyonu otomatik olarak arayıp buluyor.


Platformun iyi yanı, Bitcoin de dahil olmak üzere tüm para birimleri ile ödeme yapmaya izin vermesi ve işlem için sadece 0,00001 dolar tutarında sembolik bir komisyon ücreti istemesi. Tamamen ücretiz olmamasının nedenini soracak olursanız, DDoS saldırılarını önlemek…
 

İletişim: admin@komsukazani.com