BiTCOiN
BTC

Token’larımı satın aldım, şimdi ne olacak?

Token’larımı satın aldım, şimdi ne olacak?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Bu bir yatırım… Token’larınızı edindikten sonra temel olarak iki seçeneğiniz vardır: elinde tut ve temettü kazan veya başka token’lar ile değiş tokuş yap.

Temettü / kâr payı kazanımı

Piyasada pek çok başarılı ve kârlı ICO bulunuyor. Şirketler, ICO aşamasını başarıyla geçtikten sonra, kendini piyasada daha güvenilir ve köklü bir kurum haline geldiğinden değeri de yükselmeye başlar. Aynı zamanda token değeri de artacaktır ve bu da yatırımcıların daha yüksek kârlar elde etmelerini sağlar.

Ayrıca token’lar, yatırımcılara belirli avantajların yanı sıra ürün veya hizmete gelecek dönemde de erişim olanağı verir. Bu bağlamda, ICO'lar katılımcıların yatırım için ödüllendirildiği geleneksel kitle fonlaması yöntemlerine çok benzerler.


Örneğin bazı projeler, erken dönem yatırımcıları için token bonusu sunarlar. Örneğini verdimiz projede yüzde 100 ila 300 oranında kâra geçmek mümkün. Kripto para borsası olmayı hedefleyen İskandinav SCCEX girişimi ise farklı bir örnek oluşturuyor. Girişim; ücretsiz ticaret, para yatırma ve çekme işlemlerinin yanı sıra dünya çapında tamamen ücretsiz kullanılabilen Aurora banka kartı hizmeti sunuyor. Bu hizmetler sadece erken dönem ICO katılımcılarına özel olarak veriliyor.

Son olarak eğer ICO, EtherO platformunda kurulabilecek bir DAO (Decentralized Autonomous Organisation – Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon) tarafından yapıldıysa, token sahibi aynı zamanda organizasyonun alacağı kararlarda söz sahibi olmak üzere oy kullanma hakkına da erişir.

Token ticareti

Edindiğiniz token, kripto para borsalarından birinde listelendikten sonra artık işlem yapabilmeye başlıyorsunuz. ICO token’ı listelendikten sonra, uzunca süre Bitcoin ve Ether tek alım opsiyonu olarak kalacaktır. Diğer para birimleri ile işlem yapmak için bir süre beklemek gerekir. Ancak token çok kullanılır ve talep artarsa destek sunulmaya başlar. Gelgelelim bazı token’ların hiçbir zaman listelenmeyeceğini de unutmamak gerekir.

Yüksek ihtimalle uzunca süre yatırımınız ile baş başa kalacaksınız. Büyük bir zarar da yaşayabilirsiniz, tahminlerin üstünde yükseliş de görebilirsiniz. Unutmayın ki, ne yükseliş ne düşüş süreklilik garantisi verir. Token değeri istikrarlı bir şekilde artmaya devam edebileceği gibi, bir kereye mahsus bir olay da yaşanmış olabilir. Büyük yükseliş yaşayıp ardından dibi boylaması da mümkün.

Oynak piyasa değerlerine sahip token’ların zirve ve dip noktalarını yakalamak için düzenli takip şarttır. Sürekli ekran başında olunamayacağı için birçok borsa, “kayıp önlemek” için belirli değerlerde otomatik alım ya da satım yapmak üzere emir verilmesini mümkün kılar.


Kripto para ticaretinde ziyadesiyle “eğer” ve “fakat” kelimelerini duyarsınız. Kartlarınızı doğru oynarsanız büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Burada verilebilecek en iyi örnek, 2014 yılında yaklaşık 0,30 dolar civarında ICO fiyatı ile piyasaya sürülen Ethereum olacaktır. Bu yazıyı hazırladığımız esnada, yani piyasaya sürülmesinden dört yıldan daha az süre sonra token başına 940 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kazanç oranını varın siz hesaplayın.
 

İletişim: admin@komsukazani.com