BiTCOiN
BTC

ICO döneminde nasıl token satın alınır?

ICO döneminde nasıl token satın alınır?

1. Projenin web sitesi üzerinden ICO'ya kaydolun

ICO aracılığıyla fon toplayan her yasal projenin neyle ilgili olduğu, amaçları, ihtiyaç duyulan para miktarı, fonlama kampanyasının ne kadar süreceği gibi bilgilerin yer aldığı bir web sitesi bulunur. Bu web sitesi, aynı zamanda ICO'ya kayıt olabileceğiniz yerdir.

Herhangi bir kayıt gerektirmeyen ICO kampanyalarına ise dikkat etmelisiniz. Küçük ihtimal de olsa yasalara uygun iş yapıyor olabilirler, ancak en güvenilir projelerin web sitelerinde mutlaka kayıt sistemi vardır.

 

2. Bitcoin veya Eter satın alın

Herhangi bir ICO'ya katılabilmek için, iki ana kripto paradan birine ihtiyacınız olacak. Bitcoin ve Ether satın alma konusunda bilgi sahibi değilseniz rehberlerimizi inceleyebilirsiniz.

Hala en çok kullanılan ve en baskın kripto para birimi olan Bitcoin, kripto dünyasında hemen her yerde kabul ediliyor. Diğer taraftan Ethereum ise, geliştiricilerin projelerini hazırlamaları için sağlam ve kullanışlı bir blockchain platformu sunduğundan, ICO'lar için tercih edilen bir platform haline geldi. Bu nedenle, Ethereum platformunun coin’i olan Ether, ICO'lardan token satın almak için yaygın olarak kullanılıyor.

Yatırım yapabileceğiniz asgari miktar, her ICO projesinde farklı oluyor. 10 ila 100 ABD doları arasında olacağı gibi 0,02 ETH ila 1 ETH arasında da değişebilirler. Asgari yatırım tutarı genellikle projenin web sitesinde yer alan white paper (teknik doküman) bölümünde belirtilir.

3. BTC veya ETH’lerinizi cüzdanınıza taşıyın

Diğer rehberlerde defalarca anlatıldı belki ama yine de hatırlatmakta fayda var: kripto para birimlerinizi alım satım borsaları tarafından sunulan dijital cüzdanlarda uzun süre saklamaktan mutlaka kaçının. Bu tip platformlar, cüzdanın kontrolünü kendi ellerinde tuttukları için fonlarınızın güvenliğini tehlikeye atarlar. Bunun yerine, coin’lerinizi istediğiniz herhangi bir cüzdan servisinde saklayabilirsiniz. Dilerseniz donanım cüzdan da kullanabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için, Bitcoin ve Ethereum cüzdanları hakkındaki rehberlerimizi inceleyebilirsiniz.


Piyasada birçok cüzdan seçeneği var, ancak cüzdan seçerken mutlaka aklınızda bulundurmanız gereken bir özellik, ERC20 token standardını desteklemesidir.

ERC20, bugüne kadar sunulan en geniş kapsamlı token standardıdır. Ayrıca, Ethereum ağı için resmi biçimde kullanılır. Bu nedenle, Ether'i destekleyen hemen her cüzdan ERC20 uyumlu olacaktır.

4. ICO token satın alın

Bir ICO projesine kaydolduktan ve ödeme yapmak üzere gerekli meblağı cüzdanınızda hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken, kripto para biriminizi projenin adresine göndermek.

5. Kripto paranızı ilgili adrese göndererek ICO'ya katılın

Her ICO kampanyasının ana hedefi paranızı almaktır. Bu nedenle süreci mümkün olduğunca kolay hale getirmeye çalışıyorlar. Çoğu zaman, projenin web sitesi size nasıl yatırım yapılacağına dair ayrıntılı talimatlar yer alır.

Ancak, para gönderirken çok dikkatli olmalısınız.

Öncelikle, web sitesinin adresini birkaç kez kontrol edin. Google arama sonuçlarınızın üstünde reklam olarak listelenen sahte ICO web siteleri de çıkmış olabilir. Bunlar, gerçek web sitelerine çok benzer görünecek biçimde hazırlanırlar ve ilk bakışta aradaki fark anlaşılmayabilir. Web adresleri de orijinallerine çok benzer. Genellikle kolay fark edilmeyecek biçimde bir veya iki simgesi farklı olur.


İkinci olarak, projenin cüzdan adresini olabildiğince çok kontrol edin. Çevrim içi sahte adres oluşturan sahtekarlar ve kimlik avcıları her zaman tetiktedirler. Bu nedenle paranızı yanlış yere göndermemek konusunda son derece dikkatli olmalısınız. Eğer bu gerçekleşirse, paranızı asla geri alamazsınız.

Popüler ve ilgi çekici ICO'lara aynı anda Ether gönderen binlerce insan denk gelebilir. Böyle bir durum olduğunda darboğaz yaşanacaktır ve işlem süreleri de olması gerekenden biraz daha uzayacaktır. İşleminizin son durumunu, buradaki linke tıklayıp cüzdanınızın adresini arama çubuğuna girerek kontrol edebilirsiniz.

Son olarak, işleminiz için olması gerekenden biraz daha fazla Ether eklemeyi unutmayın. Bu fazladan ETH, Ethereum ağı içinde işlem yapılmasını sağlayan “gas” ödemesi için kullanılacak. Bu tutar bir nevi işlem komisyon ücreti gibi düşünülebilir. Ne kadar “gas” ödemesi yapmanız gerektiği genellikle projenin web sitesinde ifade edilir.

6. ICO token’larınızı cüzdanınıza aktarın

Yeni satın aldığınız token’ları dijital cüzdan hesabınıza göndermelisiniz. Bu işlem hemen gerçekleşmezse endişelenmeyin ve sabırlı olun. Kampanya türüne bağlı olarak, token’larınız anında da gelebilir, haftalar veya aylar sonra da gelebilir. Ayrıca, yoğun ICO dönemlerinde birçok işlem gecikir. Projenin başında belirtilen “deadline (son tarihler)” güncellenebilir. Dolayısıyla, gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz. Bunun en iyi yolu da forumlarda diğer yatırımcılarla iletişim kurmaktan geçer.


Bazı durumlarda, token’ları aldığınız gibi hemen işlem yapamayabilirsiniz. ICO projesinin baştan belirlenen kurallarına göre bu durum değişiklik gösterir. İşlem yapmaya dair detaylı bilgilere projenin web sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

7. ICO token’larını nasıl saklayacağınızı belirleyin

Yine, her zaman olduğu gibi token’larınızın güvenliğinden emin olmalısınız.

Çoğu ICO, token’larının önde gelen cüzdan servisleri tarafından, özellikle de Ethereum’un resmi cüzdan servisi olan MyEtherWallet tarafından desteklenmesi için gerekli ön koşulları sağlar. Token desteklenmiyor olsa bile, çeşitli servisler aracılığıyla ERC20 token ekleme işlemi gerçekleştirilebilir.

Eğer bir donanım cüzdanı kullanıyorsanız, herhangi bir ERC20 token’ını cihazınıza aktarılabilir ve MyEtherWallet üzerinden yönetilebilirsiniz. Donanım cüzdan üreticileri, desteklenen kripto para birimlerini sürekli güncellerler. Yatırım yaptığınız token bu desteği sunuyorsa, yapmanız gereken tek şey resmi üreticilerin donanım yazılımının en son sürümünü indirmek ve kurmaktır.


İletişim: admin@komsukazani.com