BiTCOiN
BTC

Akıllı Sözleşme Nedir? Başlangıç Rehberi

Akıllı Sözleşme Nedir? Başlangıç Rehberi


Akıllı sözleşmelerin amacı nedir?

Evinizi satmak istediğinizi düşünün. Beraberinde bir ton evrak işi, farklı firmalar ve insanlarla iletişim getiren, üstüne de çeşitli riskler barındıran bir süreç. Bu yüzden çoğu insan evini satarken, evraklarla uğraşacak, mülkün pazarlamasını yapacak ve görüşmeler başlayınca aracı olarak davranacak bir emlakçıyla anlaşırlar.

Daha da önemlisi, ajans size bir emanet hizmeti sunar, bu da oldukça büyük miktarlar söz konusuyken ve iş yaptığınız kişiye gözü kapalı güvenemezken özellikle işe yarar. Her halükarda, başarılı bir anlaşmadan sonra, satıcının ve alıcının temsilcileri komisyon olarak ortalama yüzde yedilik bir pay alırlar. Bu satıcı için oldukça ciddi bir kayıp demektir.

İşte tam da bu gibi durumlarda akıllı sözleşmeler bütün bir sektörü baştan yaratabilir ve tüm bu süreci yük olmaktan kurtarabilir. Belki de en önemlisi, ortadaki güven sorununu ortadan kaldırabilir. Akıllı sözleşmeler, ‘eğer-ise’ prensibiyle çalışır, yani evin sahipliği ancak ve ancak anlaşılan miktardaki para sisteme gönderildikten sonra alıcıya geçer.

Aynı zamanda emanet sistemi olarak da çalışırlar, yani hem para, hem de mülk sahipliği sistemde tutulabilir ve taraflara aynı anda dağıtılabilir. Daha da önemlisi, işlem yüzlerce insan tarafından görüntülenmekte ve doğrulanmakta olduğu için, hatasız teslimat garantilidir. Taraflar arasında güven sorunu kalmadığından, aracıya da gerek yoktur. Emlak ajansının sunduğu tüm hizmetler, bir akıllı sözleşmeye önden programlanabilir, hem alıcıya hem de satıcıya ciddi tasarruflar sağlanabilir.

Bu akıllı sözleşmelerin olası kullanım alanlarının sadece bir örneği. Para, mülk veya değerli herhangi bir şeyin takasını, tamamen transparan bir şekilde, aracının getirdiği hizmetlere veya ücretlere gerek duymadan, taraflar arasında güven sorununa yer vermeden çözebilirler. Akıllı sözleşmedeki kod, taraflar tarafından kabul edilen tüm şartlar ve koşulları içerir ve işleme dair bilgiler blockchain’de, ademi merkeziyetçi, açık bir defterde kaydedilmektedir.

İletişim: admin@komsukazani.com