BiTCOiN
BTC

Akıllı sözleşme kullanım örnekleri

Akıllı sözleşme kullanım örnekleri

Dünya çapındaki hükümet, finans kuruluşları ve bankaların kripto paralara karşı duruşu fazlasıyla dikkatli ile sıcak bakma arasında değişim gösterse de, arkasındaki teknoloji blockchain ve akıllı sözleşme çoğunluk tarafından devrimsel olarak kabul gördü ve tüm seviyelerde kullanım görüyor.

Örneğin, yakın zamanda, DTCC (finansal piyasalara takas ve ödeme hizmetleri sunan bir Amerikan ticaret sonrası finansal hizmetler şirketi) ve dört diğer büyük banka (Bank of America Merrill Lynch, Citi, Credit Suisse ve J.P. Morgan) kredi temerrüt takaslarını, Axoni tarafından geliştirilen blockchain’de, akıllı sözleşmeleri kullanarak başarıyla takas ettiler. Kullanılan akıllı sözleşme, bireysel takas detayları, mukabil risk ölçüleri gibi bilgileri de içeriyordu ve yapılan basın açıklamasına göre hem ortaklar hem de denetmenler için yeni bir şeffaflık seviyesi sağladı.

Benzer olaylar her yerde. Bu ay, 61 Japon ve Güney Kore bankası iki millet arasında sınır ötesi para transferleri için Ripple’ın blockchain’ini test ediyor. Yeni sistem 2018 yılında çıkacak. Bilinen bir şekilde kripto para karşıtı olan Rus hükümetinin kontrolündeki Sberbank bile Ethereum’un blockchain ve akıllı sözleşmelerini test ediyor.

Bu testler Sberbank’ın da, Cisco, BP, ING, Microsoft gibi isimlerin de bulunduğu 100’den fazla firmadan oluşan konsorsiyum Enterprise Ethereum Alliance’a katılmasıyla başladı. EEA, belirli firmalarca ihtiyaç duyulacak türden akıllı sözleşmelerin geliştirilip kullanılabileceği bir blockchain geliştirmeyi hedefliyor.

Akıllı sözleşmeler kripto paralarla birlikte geliştirildiğinden, halen çoğunlukla finans ve bankacılık dünyasında kullanılıyor. Yine de, bu teknoloji dünya çapında daha transparan ve erişilebilir bir oy sistemi için kullanılabilir. Tedarik zincirleri hem ürünlerini takip etmek hem de tüm işlem ve ödemeleri otomatikleştirmek için kullanabilir. Gayrimenkul, sağlık, vergi, sigorta ve sayısız birçok sektör de akıllı sözleşmelerin kullanımından ve getirdikleri faydalardan yararlanabilir.

İletişim: admin@komsukazani.com