BiTCOiN
BTC

Kim yarattı ve kim kullanıyor

Kim yarattı ve kim kullanıyor

Akıllı sözleşmeler ilk olarak 1996 yılında bilgisayar mühendisi ve kriptograf Nick Szabo tarafından ortaya atılmış bir fikir. Yıllar boyunca Szabo konsept üzerinde çeşitli düzenlemeler yaptı ve yayınlamalarda bulundu; bu yazılarında elektronik ticaret protokolleriyle internetteki yabancılar arasında yasal sözleşmeler konseptini anlatıyordu.


Ancak ilk kripto para birimi Bitcoin, blockchain’i ile birlikte 2009 yılında ortaya çıkana ve akıllı sözleşmeler için uygun bir ortam sunana kadar, akıllı sözleşmeler hayata geçmedi. İlginç bir şekilde, Nick Szabo 1998 yılında Bit Gold isimli ademi merkezi bir dijital para birimi için bir mekanizma tasarladı. Hayata geçmemiş olsa da, 10 yıl sonra ortaya çıkan Bitcoin’in birçok özelliğine sahipti.

Şu anda akıllı sözleşmeler genellikle kripto paralarla ilişkilendiriliyor. Biri olmadan diğerinin olamayacağını söylemek de mümkün, zira merkezi olmayan kripto para protokolleri, temel olarak merkezi olmayan güvenlik ve şifrelemeye sahip birer akıllı sözleşme. Mevcut kripto para ağlarının çoğunda kullanılmaktalar ve Ethereum'un en çok öne çıkan ve beğenilen özelliklerinden biri.

Daha fazlası: Ethereum nedir

İletişim: admin@komsukazani.com