BiTCOiN
BTC

Bitcoin'in eksileri

Eksileri

Yasal sorunlar

Bitcoin'in yasal durumu ülkeden ülkeye ciddi biçimde değişiklik gösteriyor. Kimi ülkelerde Bitcoin'in kullanımı teşvik edilirken kimilerinde ise yasaklanmış durumda.

Bitcoin'in suçlulara hitap etmesi konusunda yoğun endişeler var. Bazı haber kaynaklarına göre Bitcoin'in popülerliği yasadışı ürünler için ödeme yapılabilmesine dayanıyor. Gerçekten de, ünlü yasadışı pazar Silk Road kapatıldığında Bitcoin'in değeri aniden düşmüştü (wired.com).

Tanınırlık seviyesi

Bitcoin birçok ülkede tanınıyor ve tamamen yasal. Bazı ülkelerin ise Bitcoin ile ilgili bir düzenlemeleri bulunmazken bazılarında da tamamen yasaklanmış durumda.

İşletmelerin çoğu -büyük veya küçük farketmeksizin- Bitcoin'e ilgisiz. Diğer para birimlerini bırakıp sadece Bitcoin kullanmak ise neredeyse imkansız duruyor.

Kayıp anahtarlar

Anahtarlar Bitcoin cüzdanlarına erişmek için gerekli olan özgün alfanümerik şifrelerdir. Anahtarı kaybetmeniz cüzdanınızı da kaybetmeniz anlamına geliyor. Çoğu cüzdanın kurtarma mekanizmaları bulunuyor fakat bunları kullanmaya başlamadan önce ayarlamış olmanız gerekiyor.

Dalgalanma

Bitcoin fiyatı fırlama ve ani düşüş döngüleri yaşadı. Bitcoin tarihi boyunca yeni fiyat rekorları kırarken hemen ardından büyük düşüşleri sıkça gördü. Bitcoin'in değeri tahmin edilemez, oldukça hızlı ve büyük ölçüde değişim gösteriyor, ki bu da tedbirsiz yatırımcılara büyük mali zararlar veriyor.


Süregelen gelişme

Bitcoin'in geleceği meçhul. Şu anlık hükümetler ve bankalar Bitcoin'i kontrol edemiyor, neredeyse hiçbir düzenlemeye tabi değil. Bitcoin büyüdükçe ve yaygınlaştıkça hükümetler kontrol altına alma çabaları göstereceklerdir. Düzenlemelerle birlikte Bitcoin tamamen farklı bir para birimi haline gelebilir.

İletişim: admin@komsukazani.com