BiTCOiN
BTC

Bitcoin satın almalı mıyım?

Bitcoin satın almalı mıyım?

Bitcoin'in ile ilgili en çok bilinen şeylerden biri dalgalı kuru. Ani ve yüksek artışlar da sert düşüşler de sıkça görülüyor. 2017 Aralık ortalarında Bitcoin, tarihinin en yüksek seviyesi olan 19,850 dolara ulaşarak birkaç gün içinde 12,000 dolara düştü ve düşüşü Şubat ayında 7000 doların altına inene kadar devam etti. Öyle ki, bir saat içinde 2000 dolar değer kaybettiği dahi görüldü.

Bir yıl sonra Bitcoin'in fiyatının ne olacağını tahmin etmek mümkün değil. Teorik olarak sıfıra yakın bir seviyeye düşebilir, aynı kalabilir, veya tekrar artarak değerini ikiye, üçe, dörde hatta ona katlayabilir; hepsi mümkün. Kimse neler olabileceğini teknoloji bilgileri ve piyasa analizleri ne seviyede olursa olsun tam olarak tahmin edemiyor.

John McAfee, Bitcoin'in parlak geleceği konusunda oldukça emin. Bir tweetinde Bitcoin'in üç yıl içinde 500.000 dolar seviyesine ulaşmaması halinde ulusal kanalda özel kısımlarını yiyeceğini belirtti. Diğer yandan Warren Buffet Bitcoin'in kötü sonuçlanacağını tahmin ediyor.


Kripto para topluluğunda en yaygın yatırım stratejisinin adı ''hodling'', yani mal varlığını satmak yerine elinde tutmak. Hodling terimi 2013 Aralık'ta Bitcoin Forum'da sarhoş bir kullanıcının ''tutuyorum'' anlamına gelen ''I am holding'' cümlesini ''I am hodling'' olarak kurmasından türedi. Terim hızla yaygınlaştı ve topluluk tarafından benimsendi. HODL aynı zamanda ''hold on for dear life (sıkıca tutun)'' deyiminin kısaltması olarak kullanılıyor.

Son olarak bunu muhtemelen duydunuz ama hatırlatmakta yarar var: Bitcoin ileri seviyede riskli bir yatırım, bu nedenle asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazla para ile yatırım yapmayın. Sizi uyarıyoruz.

İletişim: admin@komsukazani.com