BiTCOiN
BTC

Eşler arası (Peer-to-peer) P2P ile Ripple nasıl satın alınır?

Eşler arası (Peer-to-peer) P2P ile Ripple nasıl satın alınır?

Yukarıda belirttiğimiz merkezi borsalar üzerinden Ripple almak istemiyorsanız (belki de gizli kalmak ya da paranızın kontrolünü tamamen elinizde tutmak istiyorsunuzdur), eşler arası P2P sistem üzerinden satın almayı düşünebilirsiniz.

P2P işlemleri, yalnızca alıcı ve satıcılar arasında, üçüncü bir kişi olmadan otomatik biçimde çalışan yazılımlarla gerçekleştirilir. P2P hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz. Eşler arasında ya da farklı bir ifadeyle doğrudan ticarette Ripple satın almak için kesinlikle Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde sunulandan daha az seçenek var. Ama endişelenmeyin, en az bir güvenilir seçenek var: P2P kripto para pazarı Cointal…

Hesap oluşturmak veya yalnızca sunulan tekliflere göz atmak için buradaki kayıt formuna gidebilirsiniz  (bu iki seçenek de sayfanın en altında bulunuyor ve ikincisi çok daha az belirgin halde. Dikkatli incelemeniz gerekebilir).

Kaydın ardından, istediğiniz kripto para birimini satmayı veya satın almayı seçebileceğiniz bir sayfa göreceksiniz. “Buy (Satın Al)” seçeneğine tıklayın ve Ripple simgesine ait kutucuğu işaretleyin.

Dilediğiniz tutar, ödeme yaptığınız para birimi ve ödeme yöntemi gibi seçeneklerle aramanızı filtreleyebilirsiniz. Arama kriterlerinize uygun olarak açık tekliflerin listesi gösterilecektir.


Cointal komisyon ücretleri:

Cointal, işlem esnasında dijital cüzdanınızdan otomatik olarak küçük bir işlem ücreti kesiyor. Para yatırma ve satın alımlar ise ücretsiz biçimde gerçekleşiyor. Para çekme ve satma işlemlerinde yüzde 1 komisyon alınıyor.

P2P ticaretinde güvenlik ipuçları

P2P borsalarında kullanıcı adına para saklamaz, sadece kripto para satın almak veya satmak isteyen kullanıcılar birleştirilir. Bu bakımdan, paranızı “kaybetmeyecekleri” için ve aşırı ücret talep etmediklerinden normal borsalardan daha güvenlidirler.

Bununla birlikte, üçüncü tarafın yer almamasının bir dezavantajı, muhatap tarafından dolandırılmanız durumunda, sizin için araya girecek ve yardımcı olacak kimsenin bulunmaması gösterilebilir.

Dolandırıcılık vakalarını önlemek için bazı P2P borsalarında, her iki tarafın da işlem öncesi bir miktar para yatırması gerekir. İşlem sorunsuz biçimde tamamlanırsa, bu meblağlar iade edilir. Talep edilen bu meblağ, işlemin güvenliğini sağlamak ve olası bir sorunda mağdur tarafın kaybını telafi etmek için kullanılır. Depozito sistemini benimsemeyen borsalar ise, kullanıcılarının daha samimi anlaşma yapmaları için şahsen tanışmalarını sağlar.

Cointal dolandırıcılığa karşı iki ana koruma sunuyor; mağdur kullanıcılara para iadesi teklif ediyorlar ve katılımcılar tarafından bir güven derecelendirme sistemine sahipler. Bir kullanıcı, başka bir kullanıcıyla başarılı bir şekilde iş yaparsa, “trusted seller (güvenilir satıcı)” olarak değerlendirebiliyor. Cointal platformunda alım satım yaparken, her bir satıcının kullanıcı adının yanında, her zaman “trusted seller (güvenilir satıcı)” etiketi olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. İşlemlerin ardından size düşen, muhatap olduğunuz kişileri derecelendirmek. Bunu unutmayın!

Cointal ayrıca, kullanıcıların birbirlerine kişisel bilgilerini vermemelerine tavsiye ediyor. Sitede; hesap doğrulama, e-posta adresi veya telefon numarası gibi herhangi bir bilgi kullanılmıyor. Bir kullanıcı sizden bu bilgileri talep ederse, reddetmeli ve hemen Cointal destek ekibini bilgilendirmelisiniz.
 

İletişim: admin@komsukazani.com