BiTCOiN
BTC

Online P2P alım satım

Online P2P alım satım


Eşler arası alım satım pazarları Bitcoin dünyasında görece yeni bir gelişme. Direkt olarak para alım satımı yapılmıyor. Onun yerine bu websiteler, birbirini tamamlayan ihtiyaçlara sahip insanları bir araya getiren bir platform görevi görüyor.

Söz konusu hizmet, kredi kartıyla Bitcoin satın almak isteyenlerin ve dijital para kabul etmeyen yerlerden alışveriş yapabilmek için Bitcoinlerini harcamak isteyenlerin karşılıklı çıkarları için tasarlanmış Satın almak isteyen parasını Bitcoin'e dönüştürürken harcamak isteyen de istediği alışverişi yapabilir.

Hizmeti sunan websiteler kullanıcılarına aynı zamanda emanet hizmeti ve Bitcoin cüzdanı da sunuyor.

Hizmet, şu şekilde çalışıyor:

Bob, genelde %25'e ulaşan indirim miktarı isteğini de belirten istek talebini siteye gönderdi. Jack, talebi kabul etti ve Bob'a gönderim adresini belirterek pazar üzerinden ürün satın aldı. Ürünler Bob'a teslim edildiği zaman pazar, bekletilen parayı Jack'in cüzdanına aktardı.

Sistem Jack'in sadece banka kartıyla kolayca Bitcoin satın almasına imkan tanırken bu hizmet için yüksek ücretler de talep ediyor.

PurseBrawker ve OpenBazaar bu hizmeti sunan websitelerden bazıları.

Yukarıda bahsedilen hizmetlerin hepsi online tabanlı merkezi platformlar. Bu hizmetler yoluyla Bitcoin satabilmek için kimliğinizi tam olarak onaylatmanız gerekli ki bu da Bitcoin alım satımındaki anonimliğinizi ortadan kaldırıyor. Dahası, Bitcoin'inizi sattığınız da parayı bir banka hesabına veya kartına aktarmanız gerekiyor. Zaman zaman bu işlem uzun sürebiliyor ve bazı ücretler ödemeniz gerekebiliyor.

Bu nedenle birçok kişi offline alım satımı tercih ediyor.

İletişim: admin@komsukazani.com