BiTCOiN
BTC

Rusya'da Buterin

Rusya'da Buterin

Kripto paraların temel konsepti, yani ademi merkezi ve kontrol edilemez doğası, biraz asi ve düzen karşıtı, bu da Ruslar için biraz sorun. Ek olarak, Rusya bilgisayardan anlayan bir çok insana ev sahipliği yapıyor, her ne kadar 6 yaşında taşınmış olsa da Buterin de bunların baş örneği. Tüm bunların sonucu Buterin Rusya’da oldukça öne çıkan bir kişi.

Ağustos 2017’de, Vitalik’in konuşmasını dinlemek için 5000’den fazla insan Skolkovo’da toplandı. Başka şeylerin yanı sıra, Rusya’nın İngiltere ve Singapurla birlikte blockchain teknolojisini deneyen ve araştıran ilk üç devletten biri olduğunu söyledi. Ek olarak, tüm Ethereum ağındaki en büyük düğüm gruplarından biri de Moskova’da bulunuyor.

Vitalik aynı zamanda Rusya Başkanı Vladimir Putin’in de blockchain’den haberdar olduğunu ve teknolojiyi saran heyecanın dorukta olduğunu belirtti. Buterin ziyareti sırasında Putin ile görüştü ve bazı medya kuruluşlarının iddiasına göre bu buluşma Vitalik’in gelmek için koyduğu bir şarttı. Görüşme esnasında Buterin Rusya’da geliştirdiği teknolojilerin sunduğu fırsatları açıkladı ve görünüşe göre Başkan da bu fikirleri destekledi. Putin’in dijital ekonomiye olan ilgisi ve Rusya’nın şu anda ürünlerin dijital takibi, kimlik bilgisi ve dijital sahiplik haklarının korunmasıyla ilgili blockchain imkanlarını araştırması daha önce de basına yansımıştı.


Ekim 2017’de, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank EEA’ya katıldığını duyurdu. Öncesinde, birliğe katılan tek Rus şirketi elektronik ödeme hizmeti sağlayan QIWI idi. Şimdiden, Sberbank denetmenler, ekonomi bakanı, diğer Rus bankalar ve Rusya’nın Uluslararası Ticaret Odası ile birlikte çalıştığını ve ‘akıllı’ bir kredi mektubu ve teminat mektubu üzerindeki testleri tamamladığını bildirdi.

Ağustos 2017’deki Rusya ziyaretinde, Buterin aynı zamanda Rusya’daki mobil iletişim ve bağlantı cihazları şirketi Yota Services CEO’su Vladislav Martynov ile de anlaşma sağladı. Anlaşma yeni bir oluşumu da beraberinde getiriyor, Ethereum Russia; bu birlik Rus hükümetinin sahip olduğu gelişim bankası Vneshtorgbank için yapı incelemesi, etkinlikler ve eğitim sağlayacak. Ek olarak, banka Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesindeki (MISIS) blockchain araştırması için de yeni bir merkezin gelişimini finanse edecek ve gelişim Ethereum Russia tarafından desteklenecek. Yeni merkez hem hükümet hem şirketlerle çalışarak hükümet hizmetleri için çözüm üretecek.

İletişim: admin@komsukazani.com