BiTCOiN
BTC

Vitalik Buterin'in Çocukluğu

Çocukluğu

Vitalik, 31 Ocak 1994’te Rusya, Moskova’da, Kolomna isimli bir kasabada doğdu. Ailesi Kanada’ya daha iyi iş şartları için göç edene kadar, 6 yaşına dek Rusya’da yaşadı.

Kanada ilkokulunda üçüncü sınıftayken, yetenekli çocuklar için özel bir programa alındı. Bu program onun için daha fazla öğrenme şansı anlamına gelse de, arkadaşlarından da kopmasına yol açtı. Programdayken, Vitalik yeteneklerinin onu arkadaşları, hatta öğretmenleri arasında oldukça farklı gösterdiğini fark etti. Matematik ve programlama konusunda doğal bir yeteneği vardı, ekonomiye çok erken yaşta ciddi bir ilgi duyuyordu ve yaşındaki çocukların iki katı hızda kafasından üç basamaklı sayıları toplayabiliyordu.


Kaynak

Buterin sosyal buluşmalara ve okul dışı etkinliklere yabancıydı. Hatırladığı kadarıyla, bir çok insan onun hakkında bir matematik dahisi gibi konuşuyordu. O zamanlar Vitalik’in tek istediği ise herkes gibi sıradan olmaktı.

Yeni bir ülke ve kültüre taşınmak, benzersiz zihni ve inanılmaz yetenekleriyle Vitalik için oldukça zor bir dönem oldu ve yaşıtlarından daha da uzaklaştı denebilir. Bunun sonucu olarak öğrenme sürecine ve internete daha da sarılarak, profesyonel ve kişisel ilişkilerinin çoğunu da internet üzerinden kurdu.

Sonrasında Toronto’daki özel lise Aberald School’da dört sene geçirdi. Vitalik bu süreyi hayatının en ilginç ve üretken yılları olarak anlatıyor. Okul onun eğitim anlayışını değiştirdi ve oradaki eğitimi başlar başlamaz sonuçlar ciddi oranda değişmeye başladı. Ünlü öğrenme açlığını Aberald’da geliştirdi ve öğrenmeyi hayattaki ilk hedefi haline getirdi.

Vitalik hep iyi notlar getirirdi ama bir süreliğine zamanını ve enerjisini ödevlerine harcamaktansa önceliği World of Warcraft oynamaktı. 13 yaşından beri WoW oynayan Vitalik, 2010 yılında gelen bir Blizzard güncellemesiyle karakterinde yapılan değişikliklerle hüsrana uğradı. O gece uyuyana kadar ağlayan Vitalik, ademi merkezi hizmetlerin ne kadar korkunç olabileceğini farketti ve World of Warcraft oynamayı tamamen bıraktı.

İletişim: admin@komsukazani.com