BiTCOiN
BTC

4. ICO token’ı oluşturun

4. ICO token’ı oluşturun

Projeyi bir insan olarak düşünürsek, teknik mimari vücudu destekleyen iskelettir. Blockchain teknolojisi ve token ise vücudun damarları şeklinde işlev görür, yani vücudun tam olarak çalışmasını sağlarlar.

Öncelikle sağlam bir dağıtım planına ihtiyacınız var. Elbette bu plan, ICO’nun genel olarak gereksinimlerine bağlıdır. Token satışının; özel satış, ön satış, ICO süreci ve genel olmak üzere birçok farklı aşaması mevcuttur ve bunlardan hangilerini düzenleyeceğiniz projenizin genel planına bağlıdır.

Farklı ICO'lar için farklı yapılar söz konusudur. Mesela 2013 yılında NXTBitcoinTalk forumu aracılığıyla isimsiz bir cüzdan üzerinde bağış toplayarak 16.800 dolar değerinde Bitcoin biriktirmeyi başarmıştı. İlginçtir ki, aradan o kadar yıl geçmesine rağmen NXT’nin ICO'su, yapılan yatırımın geri dönüşü açısından en kârlı proje unvanını hala koruyor.

Öte yanda, kaşla göz arasında gerçekleştirdiği ön satış ile 850 milyon dolar kazanmayı başaran Telegram var. ICO gerçekleşmeden önce yatırım miktarını iki katına çıkarmayı hedefledikleri ikinci yatırım turu için de kolları sıvamışlardı.


Daha sonra, token’ların tam olarak nasıl dağıtılacağını açıkça belirtmeniz gerekiyor. Toplamda ne kadar token verileceğine, takım üyelerine ne kadar dağıtılacağına ve token satışının her aşamasında ne kadar satılacağına önceden karar vermelisiniz. Son olarak, hangi durumlarda ek token’lar çıkartacağınıza karar verin.

ICO'lara özel token oluşturmak için kullanılan blockchain platformları söz konusu olduğunda, pazarın hiç de rekabetçi olmadığını görüyoruz. ICOWatchList verilerine göre, projelerin yüzde 81,7'si Ethereum platformunu kullanırken, sadece yüzde 9'u kendi özel blockchain platformlarını geliştirmeyi tercih ediyorlar. WavesStratis veya Hyperledger gibi başka hizmetler de var, ancak piyasadaki toplam payları sadece yüzde 3,7 oranında seyrediyor.

Token oluşturmak, özellikle Ethereum ERC20 tabanlı token’lar söz konusu olduğunda nispeten kolay bir işlem. Ethereum’un web sitesinde kullanmanız gereken kod direkt listeleniyor. Öte yandan, kitle satış mantığını kendinize göre şekillendirmek istediğinizde özelleştirme işlemleri biraz zor olabiliyor. Bu nedenle tam olarak fikir sahibi değilseniz, konu hakkında profesyonelleşmiş birinden yardım almak daha akıllıca olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için ICO platformları hakkındaki rehberimize göz atabilirsiniz.

 

İletişim: admin@komsukazani.com