BiTCOiN
BTC

ICO Nasıl Yapılır? Detaylı

ICO Nasıl Yapılır? (Detaylı Rehber)


ICO ile yatırım toplama furyasının başladığı ilk dönemde, konuyla ilgili olan ya da olmayan herkes bu yöntemi kendi sistemine dahil etmek istemişti ve teknolojinin dillendiği ilk senede toplanan fon miktarı 5 milyar doları aşmıştı.

Bu yazıyı okuyorsanız, yüksek ihtimalle siz de ICO sürecine girmeyi ve para toplamayı hedefliyor olmalısınız. Neden hedeflemeyesiniz ki? Sonuçta “Useless Ethereum Token” gibi, gerçekten hiçbir işe yaramayan bir proje bile 200.000 doların üzerinde para toplamayı başardıysa herkes başarabilir. Örneğini verdiğimiz proje tek kişi tarafından geliştirilen ve bir nevi eleştiri yollu girişimdi. Sizin daha gerçekçi bir projeye sahip olduğunuzu hesap ederek kurulu bir ekiple işe koyulduğunuzu varsayıyoruz. Dolayısıyla daha yüksek bütçeye ihtiyacınız olacaktır.

Para toplama konusunda tavsiyelerimize başlamadan evvel uyarımızı yapalım: Başarıya ulaşacak ICO kampanyasının sıfırdan başlatılması ucuz bir süreç değildir. Böyle bir kampanyayı sadece başlatmak bile yaklaşık 60.000 dolar sermaye gerektirecektir. Elbette projenin büyüklüğüne ve hedeflerine göre bu tutar değişiklik gösterir.

Ayrıca, ICO kampanyası başlatmanın kısa sürede gerçekleşmediğini de bilmekte fayda var. Genellikle, ilk duyuru öncesi için yapılan hazırlık süreci 6 ay ila 1 yıl sürer. 

İlk duyurunun yapılmasının ardından token satışlarına geçiş dönemi ise normalde üç ay kadar sürüyor. Bu zaman dilimi, insanların dikkatini çekecek kadar uzun ve projeyi unutmamaları için de yeterince kısa kabul ediliyor.


Projede yer alacak ekip söz konusu olduğunda, kaç kişiye ihtiyaç duyacağınıza ilişkin yazılı bir kural bulunmuyor. Burada mühim olan, mümkün olduğunca çok insanı işe almak değil, projenin hayata geçirilmesi için gereken her bir uzmanlık alanına en az bir ismi belirlemektir. Bu alanlara blockchain ve kripto para birimi uzmanları, halkla ilişkiler ve pazarlama danışmanları, ortaklar ve erken dönem yatırımcılar dahildir.

ICO dünyasında belirlenmiş kurallar olmasa da, çok şiddetli bir rekabetin söz konusu olduğu herkes tarafından vurgulanır. Yatırımını ICO ile toplayan girişimler için zaman illüzyondan ibarettir ve token’ların gelecekteki değerini talep dışında hiçbir olgu doğrudan etkilemez. 

Tüm bu gerçekleri göze alıp kendi ICO’nuzu hayata geçirmek için yola koyulmaya dünden razıysanız, şimdi adım adım yapmanız gerekenleri sıralayalım.

İletişim: admin@komsukazani.com