BiTCOiN
BTC

7. Halkla ilişkiler ve pazarlama

7. Halkla ilişkiler ve pazarlama

Tüm adımları tamamladığınızı varsayalım: fikir tamam, ekip toplandı, white paper yazıldı, token oluşturuldu… ICO kampanyanızın geçerli tüm yasalara ve düzenlemelere uygun olduğundan da eminsiniz. Şimdi onu tanıtmanın zamanı geldi. Aksi takdirde, para kazanma şansınız yok!


Pazarlama için önemli miktarda para ayırdığınızdan emin olun. Çeşitli mecralarda ücretli bilgi listeleme fiyatları 400 ila 15.000 dolar arasında değişebiliyor. Burada skala çok geniş. Projenizin sosyal ağlarının yayınlarından sorumlu olacak iyi bir topluluk yöneticisi de ayda en az 2.000 dolar ücret alacaktır.

Ayrıca, ücretli reklamlardan tam olarak istifade ettiğinizden de emin olun. Buna Google reklamları, forum reklamları vb. dahildir. Bu alanda ayıracağınız yaklaşık 5.000 dolarlık reklam bütçesi, size iyi bir yatırımcı tabanı oluşturacaktır. Son olarak, ödül programlarına (bounty program) ne kadar para (veya token) ayırmak istediğinizi düşünün, bu dolaylı reklamlar PR kampanyasının önemli bir parçasıdır.

Web sitesinin tasarımına benzer biçimde PR kampanyasının planlanması da, potansiyel yatırımcıların penceresinden bakarak yapılmalıdır. Hedef kitlenizin proje hakkında bilgiye nasıl ve nerede erişeceklerini, en önemlisi de onlara bilginin nasıl sunulacağını düşünün.

Projenizin mevcut pazarda nerede konumlandırdığınızı net bir şekilde tanımlayabilmeniz ve iletişim ilk aşamasını oluşturmanız için S.S.S. (Sıkça Sorulan Sorular) ile Şart ve Koşullar bölümlerini hayata geçirmelisiniz.

Kripto para piyasasını yönlendiren en belirgin güç: FOMO, yani fırsatı kaçırma korkusudur. İnsanlar, girişime yatırım yapmamaları durumunda büyük bir fırsatı kaçıracaklarını hissettikleri anda yelkenleri suya indirir ve ellerini cüzdanlarına götürürler.

Kesintisiz iletişimin gücü

Ekibinizin hem ICO kampanyası öncesinde hem de sırasında yatırımcılarla sürekli iletişim kurduğundan emin olun. Ne kadar çok iletişim kanalı kullanırsanız, projenizin başarı şansı o kadar artar. Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların dışında BitcoinTalk ve Reddit gibi forumlar da iletişim kurmanız gereken mecralar arasındadır.

Kripto para topluluğunun bir parçası olun

Kripto para birimi toplulukları ve bu mecraların ne şekilde kullanıldığına dair ayrıntılar şu şekilde sıralanabilir:

  • Forumlar: PR kampanyanızın önemli kısmı burada gerçekleşir. Zira geçmişe bakıldığında, ICO'ların çoğunun Bitcoin ile ilgili forumlarda duyurulduğu görüyoruz. Bilhassa BitcoinTalk, yeni kripto para birimlerinin duyuruları söz konusu olduğunda en büyük ve en popüler isim konumunda. ICO sahiplerinin asıl odaklanmaları gereken mecra burası. Tabii ki Bitcoin.comAltcoinTalksBitcoinGarden ve benzeri forumları es geçmemelisiniz.
  • ICO takvimleri: İnsanların yanlışlıkla da olsa kampanyanıza denk gelmeleri gerekir. Potansiyel yatırımcıların yaklaşan ICO'ları takip etmesini sağlayan birçok ICO takvimi var ve bu hizmetlerden tam olarak yararlanmanız gerekir. Dikkate değer örnekler arasında CoinTelegraphTokenMarketICOAlert ve benzeri takvimler bulunuyor.

  • RedditBu mecraya çok dikkat etmek gerek. Reddit'in sadece Bitcoin ile ilgili 40'tan fazla kategorisi var ve kripto para birimleri söz konusu olduğunda belki de en aktif sosyal ağ burası. Ayrıca, altcoin’lere adanmış çok sayıda kategorinin yanı sıra r/icocrypto (aktif ve gelecek ICO'lar), r/ico ve r/ICOanalysis gibi tamamen ICO'lara odaklanmış olanlar da bulunuyor. Bu platformu sürekli olarak izlediğinizden ve projenizle ile ilgili ICO konularını takip ettiğinizden emin olun. İnsanların sorunlarını tespit etmek ve bunları yanıtlamak pazarlama kampanyanızın büyük parçası olmalı.

  • Quora: Quora, kullanıcıların belirli konular etrafında soru sordukları ve bunlara kapsamlı yanıtlar aldıkları bir topluluktur. Örneğin bu makaleyi ve kripto para birimleri ile ilgili diğer birçok makaleyi araştırırken hepimiz Quora'yı birkaç kez ziyaret ediyoruz. Buradaki en iyi strateji, sadece başkalarının projenizi tartışmasına izin vermek değil, aynı zamanda soruları doğrudan cevaplamanız olacaktır. Forumlar ve Reddit gibi, burada proaktif iletişim kurmak önemli yol almanızı sağlayacaktır.

  • Slack ve Telegram: Bunlar, kripto para topluluğu tarafından en yaygın olarak kullanılan iki mesajlaşma uygulamasıdır. En önemlisi, her iki hizmet de kitlenizi güncel konular hakkında haberdar etmek adına iletişim kanalları oluşturmanıza olanak tanıyacaktır. Öte yandan potansiyel yatırımcılarınızın proje üzerinden iletişim kurmaları ve tartışmaları için de sohbet ortamı kurabilirsiniz. Bu konuda ne kadar açık olursanız, o kadar fazla para toplarsınız. Ayrıca, ICO'nuzu tanıtmak için zaten var olan kanalları ve sohbet ekranlarını kullanabilirsiniz.

  • LinkedIn: Projenizin web sitesinde yer alan ekip üyelerinizin LinkedIn hesaplarına bağlantılar kurduğunuz göz önüne alındığında bu sosyal mecra, hem potansiyel yatırımcılarınıza tanıtım yapmak hem de güven aşılamak için son derece yararlı bir araç haline gelir. Bu mecra sayesinde kripto para birimi topluluğu, projenizin ne kadar köklü olduğunu görebilecek. Ayrıca ICO Launch group ve ICO group gibi projeniz hakkında tartışabileceğiniz ve bilgi verebileceğiniz farklı profesyonel gruplar da mevcut.

  • FacebookKesinlikle ICO'nuz için bir Facebook sayfası oluşturmalısınız. Zira birçok kişi, yeni bir girişimi bulmanın en pratik yolu olarak burayı görüyor. Lakin Facebook, kripto para ve ICO’larla ile ilgili reklamları yasakladığı için bu platformun artık ücretli tanıtım aracı olarak kullanılamayacağını da unutmayın. Bu mecrada kampanyanızı tanıtabileceğiniz, bunun gibi birçok özel grup var. Dahası, Facebook'un uluslararası güce sahip olduğunu ve ICO'nuzu tanıtmak için birçok ülkenin konuştuğu dile destek veren bir grup mutlaka bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Mail ile pazarlama

Haftalık e-posta göndererek kullanıcıların zihninde projenizin güncel kalmasını sağlamanız gerekir. Ayrıca mail aracılığıyla ICO'nuzun başlama tarihine bir ay, bir hafta, bir gün, hatta beş dakika kala bile hatırlatma yapabilirsiniz. Yine de insanları fazla zorlamayın ve kesinlikle çok fazla e-posta göndermeyin. Hiç kimse gelen kutusunda yer işgal eden spam yığınları arasında gezinmeyi sevmez.

Ödül programı

Bugünlerde birçok ICO, kullanıcılarına ödül programları sunuyor. Esasen bu program, forumlarda ICO'nuzu tanıtmaları karşılığında kullanıcılara para ödeme üzerine kurulu bir PR çalışması… Kullanıcılar çeşitli mecraları kullanarak her ülkenin diline özgü tanıtımlar yapıyor, sosyal medya paylaşımında bulunuyor, blog yazısı yazıyorlar.

Bu yaklaşımın birçok avantajı olsa da, aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Deneyimli kullanıcılar ücretli yayınları kolayca tespit ederler.  Olur da projenizin ödül programlarını kötüye kullandığına dair bir intibaa kapılırlarsa, topluluk sizden şüphelenmeye başlar. İşin aslı hiç kimse agresif reklamcılığı sevmez. Eğer ürününüz yeterince iyiyse, topluluk içinde ücretli promosyon yapılmadan da kendini satabilir.

Önemli uyarı!

Kampanyanızın başarılı olması için topluluk içinde olabildiğince çok sayıda kişiye ulaştırılması, tanıtımlarınızın mümkün olan her şekilde karşı tarafa iletilmesi gerekir. Ancak hem sizin hem de pazarlama ekibinizin her yayın, gönderi veya yanıt konusunda dikkatli olması çok önemlidir.

Herhangi bir forumda, Reddit kategorisinde veya sosyal ağda ortaya çıkabilecek birkaç kişi bile, ICO'nuzun dolandırıcılık vakası olduğundan şüphelenilmesi için yeterli bilgi yayabilir. Birkaç kişinin yayacağı dedikodu, kampanyanızın sonucunu büyük ölçüde etkiler. Potansiyel yatırımcılar projeniz üzerinde kapsamlı kontroller yapacak ve projeyle ilgili olumsuz görüşler mutlaka bulacaklardır. Hiçbir ICO bu tür bir riski göze almamalıdır. Dolayısıyla her zaman kelimelerinizi dikkatlice seçtiğinizden emin olun.

Unutmayın ki ICO kampanyasının, kripto para topluluğu içinde “dolandırıcılık” olarak fişlenmesinden daha zararlı bir şey yoktur.
 

İletişim: admin@komsukazani.com